Суспільство (відео)

Музей «Fata Morgana»: палац історії в чернігівському селі (Відео)

На Чернігівщині уже тривалий час функціонує і розвивається унікальний палац історії – народний музей повісті Михайла Коцюбинського «Fata Morgana». У цьому творі митець описав трагічні події 1905 року в селі Вихвостів Городнянського району – тоді селяни повстали проти панів-поміщиків.

Музейна кімната у Вихвостові з’явилася у 1938 році, а вже повноцінний музей завдяки старанням місцевого ентузіаста Миколи Таратина відкрили у 1983-му.

«Не сам він усе це збирав, а допомагали і жителі, і учні школи. Перша кімната – коридор. Там ми представили всіх відомих письменників і краєзнавців, які були у нашому селі, які відвідували наш музей і проводили конференції», — розповідає завідувач музею Людмила Качан.

Другий відділ музею присвячений історії села.

«Узагалі перша згадка про Вихвостів. Виставлені експонати – побутові предмети, якими користувалися селяни. Дуже подобається дітям ця кімната», — продовжує завідувач музею Людмила Качан.

Але основна «цікавинка» музею – відділ, присвячений повісті «Fata Morgana». Твір написаний на основі реальних подій про село Вихвостів.

«Було повстання селян, які працювали на винокурному заводі. Важкі умови і плюс робота соціал-демократів спричинили бунт. Бунт тривав три дні і пішов на спад. Не дочекавшись із губернії загону, місцева влада вирішила розібратися сама. Розбір перейшов у розправу. У центрі було розстріляно 16 чоловік. Список жертв є. Серед них – дитина, 14 років хлопцю було», — говорить завідувач музею Людмила Качан.

У цьому відділі експонуються також фотографії та деякі речі основних прототипів повісті «Fata Morgana», тобто жителів Вихвостова тих років. Інші відділи народного музею присвячені різним історичним періодам села, зокрема Другій світовій війні та післявоєнній добі.

Музей постійно поповнюється новими експонатами, а нещодавно приміщення отримало дуже важливі «обновки».

«Цього року було відновлене опалення, запустили. Зиму будемо зимувати у теплі», — зазначає завідувач музею Людмила Качан.

Окрім того, тут відремонтували дах і стелю, а відтак – експонати тепер у безпеці.

Журналіст Павло Солодовник

Оператор Михайло Пронін

Читайте новини ЧЕline у соціальних мережах Instagram та Facebook.

Ще статті по темі

Один коментар

  1. Председателю Николаю, СЛАВА!!! Молодец!!! Сохранил и колхоз, и людей!!!

Back to top button