Суспільство

Вступ 2016 року: сім основних змін

На вступників та вищі навчальні заклади  в 2016 році чекає вісім базових змін, що відрізнятимуть цей вступний рік від попередніх. Про них під час регіональної наради-семінару з питань організації і проведення прийому на навчання вступників у 2016 році розказала  Інна Совсун – перший заступник міністра освіти і науки.

«Новий зміст»: новий перелік галузей і спеціальностей

Цього року набір буде здійснюватись за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей, що був затверджений у 2015 році. «Раніше абітурієнт вступав на вужчу спеціальність, що обмежувало можливість змінити освітню траєкторію в майбутньому.

«Рівність прав громадян»: вступ тільки за конкурсом

Цьогоріч повністю прибрали цільовий прийом, а також норму про позаконкурсний вступ, що суперечила Конституції України. Таким чином,  усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір.

Водночас є категорії громадян, які з об’єктивних причин потребують підтримки держави. Ці абітурієнти вступатимуть за конкурсом, але на основі інших  видів вступних випробувань. Так, окремі категорії громадян мають право:

  • вступу за співбесідою;
  • вступу за квотами та вступними іспитами;
  • вступу за особливим порядком складання вступних іспитів і квотами для мешканців тимчасово окупованої території;
  • вступу за особливим порядком складання вступних іспитів для мешканців непідконтрольної території та населених пунктів, у яких немає умов для здійснення стабільного освітнього процесу.

Зокрема, вступ за співбесідою здійснюватиметься лише для тих категорій громадян, перед якими держава в неоплатному боргу, а саме:

  • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, що внаслідок катастрофи стали інвалідами, хворі внаслідок її на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади  з відзнакою або тільки з відмінними оцінками;
  • особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 11.2013 року по 21.02.2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення по медичну допомогу в період із 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;
  • визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» (військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань і волонтери).

Вибирати між конкурсним відбором за результатами ЗНО та вступними іспитами, а також розраховувати на вступ за квотами на основі базової загальної середньої освіти (БЗСО) та повної загальної середньої освіти (ПЗСО) можуть такі вступники:

  • особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО;
  • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
  • особи, звільнені з військової служби (також демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;
  • особи, яких законом визнано учасниками бойових дій і які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, зокрема й ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

«Адресність держзамовлення»: місце йде за вступником

Завдяки цьому нововведенню місця у ВНЗ приноситимуть вступники, які їх вибороли.

У 2016 році ця модель реалізовуватиметься тільки на денній формі навчання (набір на перший курс) за всіма освітніми рівнями, крім набору на молодшого спеціаліста.

«Усунення черг»: електронна подача документів

Цього року прийом документів на  вступ за результатами ЗНО здійснюватиметься виключно в електронній формі. Кожен абітурієнт зможе завантажити свої документи, сидячи вдома або в будь-якому іншому місці, де є комп’ютер та доступ до інтернету.

Студенти, які не матимуть можливості подати власні документи в електронному вигляді самостійно, зможуть це зробити у визначеному ними вищому навчальному закладі.

Це допоможе не лише спростити життя вступникам, а й зменшити черги, які кожного року були біля прийомних комісій, і зняти непотрібне навантаження з вищих навчальних закладів.

«Профорієнтація»: 15 заяв на 5 спеціальностей

Під час попередніх вступних кампаній абітурієнти мали можливість подавати 15 пакетів документів у п’ять університетів. Таким чином, замість того, щоб обирати улюблений напрям, вступник був змушений розподіляти  свої заяви між різними спеціальностями  в рамках одного університету.

Цьогоріч акцент буде змінено на профорієнтацію майбутнього студента.

У 2016 році абітурієнт зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей за держзамовленням на денну форму навчання до будь-яких університетів за власним бажанням.

«ЗНО для вступу до магістратури»: експеримент для спеціальності 081

Цього року це просто експеримент. Експерти, міжнародні організації та дев’ять університетів практично весь рік розробляли тест для спеціальності 081 Право.

У майбутньому це дасть можливість забезпечити більш рівні умови для вступників на цю спеціальність, зробити прозорішим вступ до магістратури.

 «Вільні траєкторії»: студент управляє своєю освітою

Цього року третій предмет для вступу за результатами ЗНО абітурієнт вибиратиме з «лінійки» предметів, запропонованих вищим навчальним закладом. Тобто 2 предмети фіксовано визначає ВНЗ, а третій, серед запропонованих варіантів, – вступник. «Лінійку» на власний розсуд визначатимуть вищі навчальні заклади.

Це нововведення доповнить новації попередніх років, коли запроваджувався «перехресний вступ», за якого абітурієнт має можливість вступати до магістратури або на молодшого спеціаліста за спеціальністю, відмінною від отриманої під час навчання на бакалавраті. Загалом, усі ці зміни покликані зробити навчання студента більш вільним у виборі напрямів свого подальшого розвитку.

Це лише загальний перелік нововведень, які чекають на вищі навчальні заклади та вступників у цьому році. Більше можна дізнатися, передивившись регіональну нараду-семінар із питань організації та проведення прийому на навчання вступників у 2016 році до ВНЗ.

Джерело: osvita.ua

Ще статті по темі

Back to top button