Музей українських старожитностей у Чернігові: як відкривали та хто був першим директором
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2022/10/313130023_631841321945253_1443919956600032140_n-e1666864129824-780x470.jpg)
Кожен заклад чи установа має свій початок і першого керівника. Зрозуміло, що в музеях інформація про людей, які свого часу були очільниками, зберігається. Зокрема в Чернігівському історичному музеї ім. В.В. Тарновського добре знають, що першим директором був Андрій Шелухін.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2022/10/313008182_1236724843539841_320046103620753245_n-436x642.jpg)
Був час, коли історичний музей називався музеєм українських старожитностей В.В. Тарновського. За документами саме Андрій Шелухін був його першим директором і при ньому в 1902 році заклад відчинив свої двері для людей. А до цього був музей архівної комісії без відвідувань.
«Відкриттю закладу для відвідувачів передувала важлива підготовча й організаційна діяльність, можливо, не дуже цікава для чернігівців. Зокрема займалися передачею експонатів, привезли колекцію В. Тарновського, готували приміщення, потрібні ремонтні роботи проводили», – у коментарі для ЧЕline зазначив Максим Блакитний, заступник директора з наукової роботи Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського.
За його словами, на посаді директора Андрій Шелухін перебував 10 років – із 1902-го по 1911 рік. Упродовж цього часу він проводив активну збиральницьку роботу, займався популяризацією музейних експозицій і виставок, був учасником археологічних з’їздів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові започаткували новий конкурс патріотичної пісні
Відомо, що Андрій Шелухін народився в сім’ї військового. Середню освіту здобув у Лубенській класичній гімназії (1889). Навчався на фізико-математичному та юридичному факультетах Університету Св. Володимира у Києві (відрахований за несплату коштів 1897 р.). Працював домашнім учителем у заможних родинах, зокрема в сім’ї О. В. Юркевича (1899). А далі було директорство в музеї. Причому він був доволі молодим за віком директором. А обійняти цю посаду вдалося завдяки зв’язкам і протекції.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2022/10/312486152_639569844579504_3068171711653088465_n-922x642.jpg)
За Андрія Шелухіна основою для показу в музеї були речі з колекції Василя Тарновського.
«У Тарновського були речі, що стосуються найдавнішого періоду історії, тобто первісного ладу, потім Княжа доба і Козацька. А також експонати, пов’язані з відомими особистостями – Шевченком, Кулішем та іншими. Також у перші роки функціонування музею українських старожитностей, експонати приносили і дарували люди. Так і наповнювали фонди», – розповів Максим Блакитний.
У нинішній час про Андрія Шелухіна та інших керівників згадують у музеї на різних заходах.
Спілкувалась Ірина Осташко
Фото надані Чернігівським історичним музеєм ім. В.В. Тарновського
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv