Суспільство

Французькі префекти не «всесильні». Чи потрібні вони Україні? — АМУ

В Україні вже багато років точаться дискусії щодо необхідності запровадження посади префекта. Це питання загострилося три місяці тому, коли у парламент було подано законопроєкт конституційних змін щодо децентралізації. Деякі експерти, посилаючись на досвід Франції, вперто наполягають на необхідності створення інституту префектів, які, окрім іншого, матимуть широкі контрольні функції щодо діяльності органів місцевого самоврядування.

Для з’ясування «з перших вуст» реального стану речей з повноваженнями  французьких префектів в Асоціації міст України була організована  зустріч з делегацією посадовців з Франції, серед яких були й префекти.У складі делегації були: Жак Рейлер, префект, Жан-Франсуа Девемі, субпрефект, Люк П’єрон, стажер ENA та Шарль Матьйо, аташе Посольства Республіки Франція в Україні з питань співробітництва.

Так,  за інформацією, наданою французькою стороною, до 1982 року префекти виконували подвійну функцію на чолі департаменту: представляли державу і здійснювали виконавчу владу. Але після реформи з децентралізації влади префектами здійснюється контроль a posteriori, і він може лише спрямовувати відповідні акти до адміністративного суду, який визначається щодо необхідності їхнього скасування як таких, що “суперечать букві закону”. На практиці число актів, переданих на розгляд системи адміністративних судів, є незначним (близько 1500 звернень до суду з боку префектів із більше 6 мільйонів рішень, що надходять їм щороку).

АМУ не підтримує таку позицію і вважає, що чинне законодавство передбачає достатньо інструментів протидії незаконним діянням органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.

Олександр Слобожан вважає, що у Франції реформа з децентралізації суттєво послабила роль префектів: «Нам навпаки під виглядом децентралізації намагаються нав’язати цей наглядовий інструмент. Я дуже радий, що міф про «всємогущих» французьких префектів розвіяно і дякую за це колегам із Франції. АМУ багато років послідовно виступає проти запровадження тотального контролю за діяльністю муніципалітетів, адже існуюче законодавче поле пропонує достатньо інструментів для упередження  «небезпечних» для держави рішень на рівні місцевого самоврядування», – зазначив директор Асоціації міст України.

Чернігівське РВ АМУ Офіс реформ у Чернігівській області

Ще статті по темі

Back to top button