Суспільство

Голова ОДА Чаус: По Чернігову б’ють кожні 15 хвилин. Є підвали, де люди тиждень без їжі

Росія регулярно скидає на Чернігів 250-500-кілограмові бомби. Більшість місцевих мешканців виїхали, рятуючись від обстрілів. Ті, хто залишився, часто хаотично ховаються в невідомих для місцевої влади підвалах.

Окупанти гатять виключно по житлових будинках і соціальних об’єктах. Жодного військового об’єкта знищено не було, каже керівник Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус.

Що буде з Черніговом після того, як окупанти розбомбили єдиний міст, що з’єднував його з Києвом, чи загрожує місту гуманітарна катастрофа та яка ситуація в тимчасово окупованих районах області – інтерв’ю Чауса LIGA.net.

– Яка зараз ситуація в Чернігові?

– Чернігів знаходиться під постійними обстрілами. Гинуть люди. Якщо два-три дні тому я казав про «чернігівську сотню», то я зараз я впевнено можу казати, що ми підходимо до 200 загиблих мирних мешканців у Чернігові.

Люди деморалізовані, тому що постійно прилітає, і ти не знаєш, куди воно прилетить наступного разу. Маємо авіанальоти. На нас скидають 250 і 500-кілограмові бомби, що руйнують усе навколо себе. Маємо артилерійські й мінометні обстріли. Дуже багато людей сидять у підвалах.

– Які об’єкти російські окупанти обирають для обстрілів?

– Жодного військового об’єкта знищено не було. Обстрілюються лікарні, садочки, школи, стадіони, бібліотеки та житлові будинки.

– З якими проблемами стикається в таких умовах Чернігів?

– Проблема в тому, що є відомі нам об’єкти укриття. Але люди від безвиході хаотично ховаються у підвалах. Є місця, де люди за тиждень не бачили їжі. Тому наше головне завдання – ідентифікація всіх місць укриття, щоб у кожне з них доїжджали хоча б вода і харчі.

І в цьому місту допомагають волонтери. Я їм дякую кожного дня. Вони забезпечують харчуванням тих, хто залишився в місті й сидить у підвалах.

– Які масштаби руйнувань у Чернігові?

– Суттєві. Вони гатять по житлових будинках і соціальних об’єктах. Це жахливо. Але робити фінансові оцінки масштабів ми будемо після перемоги, тому що прилітає кожні 15 хвилин. Слідчі органи все фіксують.

– Яка зараз гуманітарна ситуація в місті?

– На сьогодні Чернігів без електрики та, відповідно, без водо– і теплопостачання. Частково є газопостачання.

– А щодо продуктів? Магазини працюють?

–  Частково. Плюс працюють волонтери. Ми приймаємо гуманітарну допомогу й намагаємось її розвозити.

– Чи є проблеми з доставленням гуманітарних вантажів?

– Сьогодні не стало автомобільного мосту. Єдиного мосту, що з’єднував нас із Києвом. Але ми працюємо, все буде добре.

– Тобто навіть після руйнування мосту залишається можливість провозити до Чернігова гуманітарні вантажі?

– Доставлення гуманітарного вантажу організовано. Більше не можу сказати.

– Чи є ще у місцевих мешканців можливість виїхати?

—  Після того, як розбомбили міст, ми припинили будь-які виїзди місцевого населення з Чернігова. Скільки це буде продовжуватися – подивимось.

– Чи можна порівнювати нинішній стан Чернігова з Маріуполем?

– Дуже важко порівнювати – різні міста, різні втрати. Я хотів би порівнювати Чернігів довоєнний і післявоєнний.

– Російські війська заходять у місто?

– Ні, не заходять. Ми відбиваємо атаки ворога.

– Як часто в Чернігові ловлять російських диверсантів?

– Буває, працюють ДРГ. Але треба розуміти, що рівень патріотизму і спротиву у місцевого населення дуже високий.

Можна довго говорити про героїчні вчинки, які працівники обленерго, Чернігівгазу та водоканалу роблять під вибухами й обстрілами.

– Як ви наразі оцінюєте вірогідність окупації міста?

– Я вважаю, що ми відстоїмо своє місто.

– Які населені пункти Чернігівської області зараз тимчасово окуповані російськими військами?

– Я точно не буду їх перераховувати, бо цю інформацію бачить і ворог, а він не завжди скоординований, оскільки знаходиться на чужий землі.

«Станом на зараз північна частина області повністю тимчасово для нас недоступна. Я не називаю це окупацією. Їх майже немає у великих містах і райцентрах».

Є громади, де відсутній зв’язок із головою ОТГ. Таких населених пунктів не так багато, але я їх називати не можу.

До деяких селищ і містечок нам вдається доставити харчі й медикаменти. Але є й такі, до яких ми не доїжджаємо. І якщо ми передамо туди їжу, то її з’їсть москальська мерзота.

– Є загальне розуміння, що відбувається в цих населених пунктах?

– Там знаходяться регулярні сили РФ.

– Яка в окупантів тактика? Вони ходять по квартирах, залякуючи й викрадаючи активних мешканців? Чи просто окопалися в адмінбудівлях і чекають на підкріплення?

– По-різному. Десь вони приїжджають в громаду і домовляються, що у разі, якщо місцеві не будуть їх чіпати, то вони не будуть до них їздити. Але ставлять поруч свій блокпост і декілька разів на тиждень приїжджають і контролюють. Таких громад дуже багато. І там висять українські прапори.

«Є громади, де окупанти тісно зайшли, їх техніка стоїть поміж хатами та в приміщеннях аграрних господарств. Таких громад небагато, але там найкритичніша ситуація. Бо вони там і мародерять, і витягують усе з погребів, тому що нема чого їсти».

-Чи заходить в окуповані міста росгвардія для спроб слідкувати за «порядком»? Чи намагаються вони запроваджувати свої правила, зокрема комендантську годину тощо?

– У кількох громадах ми фіксували такі заїзди. Про комендантські години мені невідомо. Є деякі громади, до яких у нас взагалі немає доступу, і ми не розуміємо, що там відбувається.

– Що відомо про голів цих населених пунктів? Чи є серед них зрадники?

– Є інформація про декількох викрадених голів ОТГ. У майже всіх ОТГ ворог проводить роботу в частині прийняття російської влади. Але жодного випадку зради мені на сьогодні невідомо. Всі голови патріотично налаштовані.

Фіксуються спроби у двох-трьох місцях на півночі роздавати «гуманітарку». Десь, можливо, люди беруть, але це точно не масово.

– Яка гуманітарна ситуація в окупованих містах?

– Окрім кількох населених пунктів, в яких стоїть ворог, по області організовано доставлення харчів і медикаментів.

Громади в нас дружні, вони обмінюються одна з одною. На сьогодні великої гуманітарної проблеми я не бачу.

– Який відсоток місцевих мешканців залишився в окупованих містах?

– У Чернігові залишилося трішки менше половини населення. Якщо казати про інші великі міста, то я б у середньому мінусував 20%.

– Чи намагаються ті, хто залишились, виходити на акції протестів?

– Виходять там, де немає агресора і бомбардувань.

«Спочатку люди виходили й зупиняли агресора, але потім зайшли більш підготовлені частини ворога, і щоб уникнути цивільних жертв, я дуже просив громади не зустрічати танки великою кількістю людей. Ворог став агресивнішим».

– Що б ви порадили мешканцям окупованих міст?

– Ми повинні мати холодну голову і кожен – виконувати свою роботу. Це єдиний шлях до перемоги. Все інше зроблять Збройні сили України.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button