Суспільство

Мінімальна стипендія зросте на 34 %

Із 2017 року планується, що стипендію отримуватимуть не  всі студенти з усередненою четвіркою та трійками за сесію, а ті, хто посів найвищі місця в рейтингу, складеному вишами.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України.

«Це абсолютно новий рейтинговий підхід до визначення стипендій, які отримуватимуть студенти. А саме: кожен виш розробить свої критерії для складання рейтингу, що затверджуватимуться вченою радою університету за обов’язковим погодженням з органами студентського самоврядування університету», — розказала міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Міністерство також передбачає, що на 90 % місце в рейтингу визначатиме навчальна успішність, а на 10 % – критерії, які визначить ВНЗ. Це допоможе визначити найбільш успішних студентів, навіть якщо за результатами сесії всі вони отримали однаковий середній бал.

«Зараз у проекті бюджету закладено 2,978 млрд грн на соціальні стипендії та 2 млрд грн на академічні стипендії. Ми ж пропонуємо перекинути 1,7 млрд грн із соціальних стипендій на академічні, що дасть змогу не лише повністю профінансувати збільшені соціальні стипендії, а й забезпечити виплату збільшених стипендій майже для половини студентів», — наголосила Лілія Гриневич.

Із 50% студентів, які отримуватимуть стипендії, планується, що 43% – отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальну отримуватимуть 7 %.

При цьому для ВНЗ III-IV рівня акредитації мінімальна стипендія буде на рівні 1100 грн, що на 33,4% більше, ніж минулого року. Водночас відмінники отримуватимуть стипендію на 72,9 % вищу, ніж зараз – 1 600 грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

При розрахунках МОН зберегло сьогоднішнє співвідношення між мінімальними академічними стипендіями різних типів навчальних закладів, тому і для ВНЗ  III-IV рівня акредитації, і для ВНЗ  I-II рівня акредитації, і для ПТНЗ збільшення мінімальної стипендії передбачається на 33,4 %.

Таким чином, мінімальна стипендія для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації становитиме 830 грн, а для учнів ПТНЗ – 415 грн.

Більше ніж на 100 % збільшується стипендія для кращих студентів, які навчаються на складних спеціальностях, де важко отримати високу оцінку. Зокрема, йдеться про природничо-математичні педагогічні спеціальності (вчителів хімії, фізики, біології тощо) та інші математичні, природничі та інженерні спеціальності. Для них стипендія у ВНЗ III-IV рівня акредитації становитиме 2036 грн, у ВНЗ  I-II рівня акредитації – 1536  грн.

Було також домовлено, що Міністерство соціальної політики надасть свої пропозиції щодо виплат соціальних стипендій визначеним категоріям громадян.

«Ми зацікавлені, щоб академічні стипендії були більшими за соціальні, щоб студенти з визначених категорій громадян не втрачали мотивації до успішного навчання», — зазначила перший заступник міністра соціальної політики Ольга Крентовська.

МОН представило й алгоритм, за яким здійснюватиметься перехід від чинної системи стипендійного забезпечення до нової.

«Все просто. Якщо студенти складають зимову сесію у грудні, стипендію за новими правилами вони отримають вже в січні 2017 року, а якщо сесія в січні – нова стипендія буде в лютому, при цьому ці студенти отримають за січень стипендію за старими правилами», — пояснила Лілія Гриневич.

Ще статті по темі

Back to top button