На Чернігівщині гніздується птах, який майже цілий день спить
Це не сова. Хоча як і сови, цей птах переважно полює вночі: в польоті широко відкриває великого, схожого за розмірами на жаб’ячий, рота і на швидкості ловить метеликів та інших нічних комах. Удень же спить або відпочиває – сидить нерухомо або на гілках, або й зовсім на землі, примруживши великі очі та розпластавши крила. Завдяки оперенню майже непомітний у природному середовищі. І назву має відповідну – дрімлюга.
Належить до птахів-одинаків. Єдиний виняток – навесні, в період гніздування. Тут у нього цікава «шлюбна» поведінка. Самці прибувають на місце майбутнього гніздування на кілька днів раніше за самок, підбирають певну територію та розпочинають своєрідні співи. Хтось їх порівнює з дуже голосним муркотінням кота, хтось – із «бурчанням» жаб або навіть з торохтінням невеликого мотоцикла. Вірогідно, певна тональність і низка фізичних факторів роблять його спів чутним на відстані до 1 км. Зачувши цей спів і підлетівши, самка також подає подібні, щоправда, тихіші звуки. Під час залицяння, крім своєрідного співу, самці голосно ляскають крилами над головою та виконують хитромудрі демонстративні польоти. Часто зависають на одному місці, при цьому тримають тулуб майже вертикально, а крила тримають у вигляді латинської літери V, так, щоб були добре помітні «сигнальні» білі плями. Коли створюється пара, дрімлюги не «заморочуються» з гніздом: його ніхто не робить, яйця (переважно 2 шт.) самка відкладає на листяну підстилку в певному заглибленні у землі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Двоє педагогів із Чернігівщини стали лауреатами Премії Верховної Ради
Найчастіше гніздо прикрите кущем чи опалими гілками, проте місце обирається так, щоб самка мала хороший огляд навколо та можливість у разі небезпеки швидко та безшумно злетіти. І допоки пташенята не «стануть на крило», батько-дрімлюга з ними: допомагає самці їх годувати та захищає. Батьки за появи небезпеки зненацька можуть сильно наїжачувати пір’я та стають схожими на пухову кулю, а ще й шиплять та б’ють крилами об землю. Або ж, бачачи небезпеку, спершу птах завмирає і примружує очі, проте пильно стежить за об’єктом, який може бути небезпечним для потомства. Якщо потенційний ворог зовсім близько, птах намагається відвести його подалі від гнізда, удаючи пораненого. За півтора місяці після вилуплення пташенята вже стають дорослими і розселюються на вільній території. Батьки свою місію виконали. Вони також уже вільні. Самець – любитель поспівати, продовжує це робити майже все літо.
І ще цікавий факт: дрімлюга має слабкі лапки, і коли він із польоту сідає на гілку, то здійснює це не впоперек, а вздовж, оскільки не може міцно обхопити гілку лапками. Також у повітрі він може здійснювати «елементи вищого пілотажу», наприклад пікірувати практично вертикально вниз на великій, як для птаха, швидкості, і тоді можна почути звук, схожий на той, що виходить при вдуванні повітря в порожню пляшку: він створюється маховим пір’ям, що тремтить у потоці повітря.
Це – перелітний птах, зимує в Африці, по теплу перелітає до місць гніздування, у т.ч. і в Україну (на Чернігівщину також). Заселяє узлісся лісових галявин, вересові пустки, вирубки, сухі світлі соснові бори.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Джерело: Чернігівщина туристична, за матеріалами eco.cg.gov.ua, wikipedia