Таємний світ Ялівщини: на території ландшафтного парку в Чернігові росте «вразлива» рослина (Фото)
Укотре познайомимося з червонокнижним представником таємного світу унікальних рослин регіонального ландшафтного парку «Ялівщина». Це представниця родини Амарилісових – ведмежа цибуля, ще одна відома назва рослини — черемша.
Цей скарб природи – багаторічна трав’яна рослина 20-40 см заввишки, – на Чернігівщині трапляється переважно спорадично, невеликими групками, тяжіє до листяних лісів та яружно-балкової мережі.
Вразлива черемша має тригранне або напівциліндричне стебло. Цікаво, що стебло рослини завдовжки із листок або дещо довше. А листочки в цибулі ведмежої еліптично-ланцетні, 10-20 см завдовжки та 3-6 см завширшки, поступово зближуються в довгий (10-20 см) черешок.
До речі, рослинка може похизуватися ніжними білими квіточками, які прикрашають довкілля в травні-червні. А суцвіття в черемші – напівкулястий 10-30-квітковий зонтик.
Цибуля ведмежа має чудернацький за формою плід – кулясту тригранну коробочку.
Важливо, що розмножується цей представник рослинного світу насінням і вегетативно – цибулинами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У бібліотеці на Чернігівщині можна зробити тест на СНІД і отримати засоби контрацепції
На скорочення чисельності цього виду впливає низка антропогенних факторів. Серед них – суцільні рубки лісів, осушувальна меліорація, зрізання листя, витоптування рослин у процесі заготівлі як харчової та лікарської сировини.
У межах Ялівщини цибуля ведмежа зустрічається у правій частині липової алеї парку, що пов’язано з мірмекохорним (мурахами) її поширенням із території навчально-наукової станції Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. На навчально-науковій станції рослина культивується з 90-х років минулого століття.
Крім того, вид охороняється на території чотирьох заповідних територій Чернігівщини: Мезинського, Ічнянського національних природних парків, заповідного урочища загальнодержавного значення «Радомська дача», ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Рихлівська дача».
За матеріалами звіту про науково-дослідну роботу «Визначення червонокнижних та регіонально рідкісних видів рослин та окремих груп тварин на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина».
Джерело: https://eco.cg.gov.ua
Фото з Мережі
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv