У Тупичеві вивчали можливості залучення громадськості до захисту довкілля громади

12.11.21_5_

Тупичівська громада – одна з небагатьох сільських громад Чернігівської області. Втім, із моменту створення у 2017 р. вона щоразу підтверджує свою спроможність, ефективно вирішуючи нагальні питання в умовах обмежених ресурсів і можливостей. Водночас перед громадою постають завдання, вирішення яких потребує тривалого часу, визначеної послідовності дій і зусиль не лише влади, а й місцевих жителів. Одним із таких питань є захист навколишнього середовища як основна запорука безпечних і комфортних умов проживання громадян.

«Громадськість може зробити значно більше, ніж вона може собі уявити», – це ключове гасло семінару «Як громадськість може брати участь у формуванні екологічної політики громади та її реалізації», проведеного Сіверським інститутом у Тупичеві12 листопада 2021 р. у межах проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони довкілля Тупичівської громади на засадах партисипації». Проєкт реалізується за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Серед 25 учасників заходу – представники місцевого самоврядування, депутати сільської ради, жителі Тупичева та сіл громади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщині виховують юних шумахерів

Відкрила семінар Лариса Шовкова – тупичівський сільський голова. Вона наголосила на актуальності таких зустрічей для громади, що спонукають її жителів до активного діалогу та праці разом на спільну користь, зокрема й на вирішення проблем захисту довкілля.

Експерти семінару зупинилися на ключових характеристиках поняття «громадянське суспільство», основних формах його участі (партисипації) в місцевому самоврядуванні та законодавчому забезпеченні участі громадськості у вирішенні питань місцевого значення. Зокрема наголошувалося на можливостях жителів громад підготувати та подати на розгляд ради відповідні пропозиції чи ініціативи. У формі фокус-груп учасники семінару спробували створити громадські об’єднання та змоделювати їхню діяльність із погляду захисту інтересів груп жителів громади, зокрема права на чисте довкілля. На їхню думку, започаткувати таку діяльність нескладно, головне – навчитися домовлятися, довіряти одне одному, ухвалювати рішення та виконувати взяті на себе зобов’язання. Як приклад звернули увагу на досвід партисипації в польських гмінах, де прозорість, відкритість, креативність і доступність є ключовими умовами у співпраці влади та громади.

Надалі йшлося про можливості участі громадськості у формуванні екологічної політики, екологічному управлінні загалом і проведенні громадського екологічного моніторингу На основі проведених на початку листопада спостережень щодо стану довкілля та біорізноманіття Тупичівської громади учасники зустрічі окреслили найбільш її гострі проблеми:

Стан водойм на теренах громади та зниження рівня поверхневих вод (висихання водойм).

Стан і скорочення запасів питної води.

Забруднення навколишнього середовища від діяльності Ковальовського спиртового заводу.

Утилізація відходів від виробництва спиртового заводу.

Присутні на семінарі відзначили важливість почутої інформації, зокрема практичного досвіду участі громадян у місцевому самоврядуванні, підготовки та реалізації екологічних проєктів. Також вони зацікавилися пропозиціями щодо можливостей розвитку зеленого туризму на теренах громади. Наостанок учасники обговорення висловили бажання та готовність брати участь у розробленні екологічної політики громади та відповідних ініціатив, бо «громада – це територія, де ми живемо, працюємо, відпочиваємо та, відповідно, самі собі створюємо довкілля».

Чернігівська міська громадська організація

Сіверський інститут регіональних досліджень

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register