Суспільство

В Україні змінилося законодавство стосовно генетично-інженерної діяльності

12 вересня Президентом  України В. Зеленським було підписано Закон України «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» від 23.08.2023 № 3339-IX

Закон є імплементацією у законодавство України європейських правил регулювання сфери ГМО.  До того ж, посилення відповідальності за їх порушення – це детінізація ринку. Важливим також є питання обмежень та заборон по вирощуванню ГМ-культур.

Важливим аспектом є те, що закон запроваджує поняття, які є різними між собою і які не мали раніше визначення: «генетично модифікований організм», «генетично модифіковане джерело», «генетично модифікована продукція», «ГМ-продукція як харчовий продукт».

Для аграріїв змінилися і конкретизувалися правила роботи з ГМО. Зокрема прописані відповідальність та контроль службами, відповідальність суб’єкта на всіх етапах роботи як суб’єкта генетично-інженерної діяльності. Також встановлено, що мають з’явитися відкриті Державні реєстри, наприклад, дозволів на проведення діяльності, досліджень та випробувань ГМО у відкритій системі, суб’єктів, які здійснюють генетично-інженерну діяльність».

Закон повністю набере чинності та вступить в дію лише через 3 роки

Цей Закон створений задля гармонізації законодавства України із законодавством ЄС. З метою виконання міжнародних зобов’язань України, відповідно до асоціації з ЄС.

Прийнятим документом:

розмежовують повноваження органів держвлади з метою усунення дублювання функцій у галузі поводження з ГМО;

удосконалюють систему оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров’я людини та навколишнього природного середовища;

запроваджують європейські механізми держреєстрації ГМО;

удосконалюють вимоги до маркування ГМО-продукції;

вводять правила щодо простежуваності ГМО-продукції;

посилюють держконтроль;

встановлюють відповідальність за порушення законодавства у цій галузі.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області

Ще статті по темі

Back to top button