Шлях війни: як легендарні танкісти з 32-ї ОМБр виконують бойові задачі на передовій (Відео)
Танкісти Кол і Франц — екіпаж, який працює з важкою технікою в екстремальних умовах. Танк — не просто броня й гармата, а складна бойова система, де все тримається на злагодженій роботі екіпажу.
«Нас застала у Харкові війна, я був на першому курсі, ми пів року повоювали, потім нас перевели до Львова, довчилися, я отримав офіцерське звання, потім вибрав для подальшого проходження військової служби 32-гу ОМБр і тут зустрів своїх бойових побратимів»,- Франц – командир роти танкового батальйону 32-ї ОМБр.
«Почалася війна, прийшла повістка так і став військовим.
Танк Т64б, не знаю, як правильно, український чи радянський. Старий, але міцний. 125-й калібр, два кулемети, 762 і НЦВТ»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр
Коли лунає команда — зволікати ніколи. Танкісти миттєво займають місця та вирушають на позиції.
«Очікуємо в районі очікування, приходить по рації команда, і все – команда «по машинах» і їдемо. Або на закриту, або на пряму.
Закрита – це коли ти працюєш з 5 км або з 6 км. Тобто ти ворога не бачиш. А пряма – це коли ти бачиш ворога.
Танк на танк ще не доводилося.
Я знаю, що неминуче, колись це може бути, чесно, не хотів би. Але якщо треба буде, то треба»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр.
«Ми переважно виїжджаємо працювати по піхоті. У хатах, у посадках. Ми вже тут пів року стоїмо, так нас і застосовують, зарядилися фугасами і починаємо працювати»,- Франц – командир роти танкового батальйону 32-ї ОМБр.
Робота танка залежить і від правильного вибору снарядів. Екіпаж показує, що є в арсеналі.
«Це наші три типу снарядів, із якими ми працюємо. Осколково-фугасний, ним ми працюємо переважно по піхоті, посадках. По техніці ними неефективно працювати. Бронебійний. Чесно, зараз не застосовуємо його, бо на колону не виїжджали, працюємо тільки по піхоті. Стріляти ними по піхоті – це як кидати лом у землю, але проти техніки цей снаряд ефективний. Кумулятивний снаряд. Цим снарядом можна працювати і по піхоті, і по техніці, точніше по будинках, він підпалює будинки, броню. А це заряди, тобто в нас не леопардові, в яких цільний снаряд, у нас окремо йде. Заряд, снаряд»,- Франц – командир роти танкового батальйону 32-ї ОМБр.
Танк на війні — це не лише сила, а й випробування для екіпажу. Що в цій роботі найважче — розповідають самі бійці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У громаді на Чернігівщині облаштовують меморіальні дошки на честь загиблих на війні земляків (Фото)
«Спілкування на прямій між екіпажем – це важко, тому що розмови всі на високих тонах, там немає «фуфри-муфри», там усе чітко.
Емоції, шум, ти ж у цій коробці знаходишся, а протитанкових засобів ураження дуже багато.
Техніка була і буде, головне – люди, екіпаж… Злагодженість екіпажу понад усе. Якщо взяти різних людей і посадити в цю техніку, толку не буде. Треба щоб це була команда, попри звання, друзі, навіть родина, щоб сиділа тут, щоб кожен виконував свою задачу, механік – свою, наводчик – свою і командир – свою. Командир не може управляти всім»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр.
«Найважче, напевно, не фізично, а психологічно більше. Ти сідаєш у цю коробку, зачиняєшся, треба себе перебороти в цьому. Знаю деяких людей, які зі мною навчались, вони так і не змогли це подолати, навіть сісти на місце механіка не всім це дано.
Тут ти сидиш у коробці, тебе осколки не дістануть, ти просто собі їдеш.
Страх, можливо, якась клаустрофобія на психологічному рівні. Тому що ти сідаєш у маленьке приміщення і зачиняєшся, ти не бачиш, що навколо тебе коїться, в тебе є приціл, є тримплекс. У тебе слух і зір»,- Франц – командир роти танкового батальйону 32-ї ОМБр.
Перший виїзд у бій — це завжди новий досвід. Тоді по-справжньому відчуваєш, що таке бойова робота танка.
«Що я відчував тоді? Та нічого, робили роботу, тоді це все було неочікувано, досвіду ж ще не було, але опинились у таких умовах, де треба було працювати, по нас тоді багато стріляли. До речі, їх РПГшники косоокі, 4 постріли й усі повз»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр
«У мене був командир танка, йому треба було у стоматологію, така смішна історія. Я приходжу до командира батальйону і кажу: «Ось у мене є командир танка, у нього болить зуб, відпустіть його з бойових, йому треба до стоматолога, треба видалити, ну, всі ми знаємо що таке зуб», а комбат мені відповідає: «Хто поїде замість нього? Ти?» А я і відповів: «Так, я поїду». Я і поїхав на наступний день, я зібрав екіпаж свій, ми поїхали в район очікування. Почули гул техніки, комбат на мене виходить «Давай, Франц, вилітай», ми гріємо машину, а потім комбат знову на мене виходить і каже «Відбій». Колона з нашого боку, просто піхота перелякалася. Наша техніка їхала»,- Франц – командир роти танкового батальйону 32-ї ОМБр.
Кожна операція — складна по-своєму, але деякі бої не забуваються.
«Піщане запам’яталося найбільше. Це крайній виїзд наш.
Тому що зловили три fpv, четвертий мені дав у бік по лівій стороні, було дуже потужно, було таке враження, наче ти у космосі якомусь.
Поранення я вже отримав, коли виліз з танка, тому що він перестав їхати. Усе, машина стоїть, а ти 100 метрів від ворога. І ми як покинули машину, почали відходити, і нам на хвіст fpv на оптоволокні. Між мною та моїм навідником він вибухнув. Коли падав, відчув, наче кропивою вдарили по попереку, так різко це було. А я собі дивлюся: руки і ноги на місці, то почали далі бігти, бо по нас працювало все – від артилерії до найменшого»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр.
На лінії зіткнення трапляються ситуації, коли танк стає не лише зброєю, а й засобом порятунку — його використовують для евакуації людей чи техніки.
«Екіпаж наш підбили. Вони виїхали двома танками, другий танк поїхав, почав відкочуватися, вони почали відходити. Тоді заступник комбата дав наказ тому танку, що поїхав, повернутися. Він приїжджає, хлопці застрибують на броню, починають робити відкат, а його позаду як «Ланцет» вдарив! Ми думали, що там справи кепські, але, дякувати Богу, все добре, всі вижили»,- Кол – старший механік-водій танкового батальйону 32-ї ОМБр.
Служба танкіста — це постійне напруження, чітка взаємодія екіпажу та готовність діяти без зволікань. У 32-й окремій механізованій бригаді знають: кожен виїзд — це нове випробування, що потребує витримки та злагодженості. Сьогодні хлопці тримають стрій і водночас відкрили збір на необхідне. Кожна гривня допомагає їм залишатися ефективними й захищати всіх нас. Підтримати важливо — навіть маленький донат має значення.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Іра Пономаренко