Щороку 4000 хворих на рак: чернігівські онкологи розповіли, як не поповнити сумну статистику (Відео)
Онкологічні захворювання займають друге місце у світі за рівнем смертності. До того ж ця хвороба досить важко піддається вивченню.
«Тому що мутації в основі онкології дуже пристосовуються до всього, і на сьогодні нема якихось конкретних ліків, що допомогли б нам вирішити цю проблему»,- Олександр Заїка, завідувач поліклінічного відділення з денним стаціонаром Чернігівського медичного центру сучасної онкології.
За рік приблизно чотири тисячі жителів області отримують діагноз «рак». Чоловіче населення частіше страждає на онкологію легенів і бронхо-легеневої системи. А жінки – на рак молочної залози. Однак здоровий спосіб життя та правильне харчування дають можливість зменшити ризик виникнення пухлин на 20-30%. Лікарі кажуть, що боротися з поширенням онкології допомагає вчасне виявлення хвороби.
«Протоколи обстеження в сімейних лікарів є, вони дають змогу робити аналізи крови, флюорографію, мамо графічні обстеження. Після реформи скринінгові програми в країні почнуть працювати, вони повинні бути оплачувані державою. Але ці всі питання розроблені, і всі лікарі первинної ланки знають, як пацієнту скласти маршрут, що допоможе на ранній стадії пройти певну діагностику»,- Олександр Заїка, завідувач поліклінічного відділення з денним стаціонаром Чернігівського медичного центру сучасної онкології.
У Чернігівському онкоцентрі можна пройти скринінг молочної залози. Також наше місто єдине в Україні, де роблять скринінг бронхо-легеневої системи методом низькодозової комп’ютерної томографії безкоштовно. Програма вже рік діє для людей, які перебувають у групах ризику.
«Перша – це насамперед курці, друга – це шкідливі умови праці. До третьої групи ми взяли людей, у яких хтось із кровних родичів хворів на рак. Ми знаємо, що є генетична схильність. І 4 групою ми взяли пацієнтів із фіброзними змінами в легенях. Оскільки рубцеві зміни в тканинах є субстратом для переродження тканини та виникнення ракової пухлини»,- Андрій Полетавкін, завідувач онкотаракального відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології.
Андрій Полетавкін розповів, що на Чернігівщині люди нечасто вдаються до профілактики. Тому більшість пацієнтів приходить уже із задавненими станами. Хворих на рак легенів, які мають І і ІІ стадії, що є виліковними, всього 11%. Натомість по Україні цей показник вдвічі більший. Тому лікар радить обстежуватися регулярно, аби не доводити хворобу до важких стадій.
«Ми говоримо про тих пацієнтів, які не мають симптомів, не мали жодного захворювання легень, не мають рентген-архіву. Не треба робити флюорографію чи рентген перед цим обстеженням, це метод, який заміняє її і перевершує в кілька разів. Можна побачити зміни в судинах. На рентгенографії, навіть позиційній, цього можна не побачити»,- Андрій Полетавкін, завідувач онкотаракального відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології.
За словами лікарів, прямих доказів щодо того, що харчування й екологія спричиняють рак, немає. Однак у комплексі ці фактори можуть певним чином впливати на його розвиток в організмі. Не варто в усьому звинувачувати і Чорнобиль. Натомість основним сприятливим чинником для утворення пухлин є старіння організму. Тому що старша людина, то частіше лікарі радять проходити скринінгові програми для свого віку.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Ольга Лазун
Оператор Дмитро Дриганов