День психолога: одкровення знавця душ про професію та колег
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/94342208_161461618559113_3151274641025138688_n-e1587640701312.jpg)
На 23 квітня припадає всеукраїнський День психолога. Тож представники професії сьогодні приймають вітання та мають нагоду підняти келишок за свої успіхи та колег.
Хоч професія й не нова, однак чимало людей мають хибні уявлення про те, хто ж такі психологи насправді. На певному етапі прозріння настає навіть у тих людей, які вирішили пов’язати життя з психологічною наукою. Так сталося і в моєї сьогоднішньої співрозмовниці, психолога Ганни Колесової. Тож далі її історія.
Моє знайомство з психологією почалося зі вступу до вишу на спеціальність «практичний психолог». Коли я вступала до університету, то уявляла психолога як людину, яка постійно сидить у кабінеті. До неї приходять люди, сідають у крісло, щось розповідають, вона їх слухає і киває головою. І так увесь день: люди йдуть і йдуть, а психолог киває і киває…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З безробітної у психологи: успішна історія започаткування власної справи
На самому початку моєї практичної роботи в школі мене чекало жорстке розчарування. Окремий кабінет у мене з’явився, але не одразу, він був трохи схожий на бібліотечну комірчину. А люди до мене із запитами приходили рідко. Проте ходила я – в класи до дітей, де проводила психологічні заняття. Багато тестувала й анкетувала – траплялося за кілька днів тестувати п’ять класів, а потім вечорами вручну обробляти 150 бланків. Виступала перед вчителями. Брала участь у комісіях щодо «важковиховуваних» дітей. Спілкувалася з колегами, від яких дізнавалася, що черги в кабінет чекати не доведеться: «клієнти», яким найбільше потрібна допомога, не занадто бажають потрапити в кабінет психолога. Слухала зневірених батьків. Часто розуміла, що мені чогось не вистачає в професії – знань або життєвого досвіду. А часто просто часу – про кожен крок протягом дня треба було звітувати в п’яти журналах.
Через якийсь час я почала працювати методистом-психологом. Тепер уже здебільшого я спілкувалася не з дітьми та батьками, а з колегами. У моєму професійному житті часто відбувалися семінари з актуальних психологічних напрямів, тренінги з розвитку різних навичок, де я виступала в різних ролях – учасник, співведучий, ведучий, організатор. Разом із колегами випускала психологічний журнал, публікувалася в спеціалізованих українських виданнях. Саме в цей період картинка в голові з психоаналітиком-консультантом (саме так називається образ психолога з кушеткою, який я собі уявляла в юності) зблякнув і трансформувався. За час цієї роботи я зрозуміла декілька речей про цю професію.
По-перше, методи у психологів різні. Ось ви приходите до сучасного психолога та розповідаєте про свою серйозну життєву проблему. Натомість вам можуть запропонувати пограти в пісочниці, помалювати або потанцювати. Можуть дати якісь картинки та попросити розповісти про них. Можуть попросити встати на стілець і зобразити когось. Все це може здаватися дивним, але виявитися дієвим у роботі з проблемами. Або ось ви привели дитину до консультанта і хочете її залишити, щоб із нею попрацювали щодо неадекватної поведінки в класі. Натомість фахівець вимагає, щоб ви притягнули всю родину, включно з бабусями. Погано поводиться дитина – а працювати треба всім, що поробиш.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дитяча бібліотека запускає антикоронавірусний онлайн-проєкт із чернігівським психологом
По-друге, власне психологи теж різні. Я знаю психологів, у яких повно власних психологічних проблем. І це нормально, оскільки всі живі люди. На час роботи психологи концентруються тільки на клієнтах, а якщо відчувають, що їхні власні проблеми заважають – працюють із ними. Знаю тих, які ніколи не проводили реальних консультацій, але мають цінні знання в своєму багажі, і від того, що вони просто розповідають, є користь. Знаю психологів, які постійно навчаються поза жорсткими рамками підвищення кваліфікації. Вони за свій рахунок їздять в інші міста на тренінги та семінари, щоб вивчити методики, які можуть застосувати на своїй основній роботі. Знаю психологів, які працюють на половину або чверть ставки, але проводять у школі або дитсадку весь день, знаючи, що вони там потрібні. Знаю тих, хто працює на декількох роботах. Вдень – у школі, а вечорами консультують в орендованому кабінеті. Знаю тих, які пішли з освіти й успішно побудували свій психологічний бізнес. Сьогодні вже є психологи, які консультують тільки в інтернеті – проводять вебінари, онлайн-курси. Є такі, які прийшли в психологію після багатьох років праці в іншій сфері (наприклад, інженер, бухгалтер).
Зараз я не працюю психологом, але психологія зі мною назавжди. Це не просто наука. Вона формує певний стиль мислення, уміння відчувати стан людей, бажання розвиватися та вчитися.
У цей день усіх психологів вітаю з професійним святом і бажаю в повній мірі відчувати радість від своєї роботи!
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv