Чи вірять чернігівці в подолання корупції і чи віддячують за послуги шоколадками або конвертами
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/1639149498-423-600x4001-1-e1677836058628.jpeg)
Корупцію часто називають злоякісною пухлиною, що міцно пронизала всі сфери життя. Адже часто за довідку, дозвіл чи потрібний підпис треба платити. А шоколадки чи пляшки елітного алкоголю у вигляді подяки – взагалі буденність нашого життя.
При цьому часто мало не з кожної праски чутно, що корупцію треба долати і викорінювати.
А чи вірять чернігівці в те, що Україна подолає корупцію? Яка, на їхню думку, має бути кара корупціонерам? І чи самі часом не підживлюють корупцію: заносять шоколадки за послуги чи віддячують когось грошиною?
Віктор Бистров
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/271404704_717316259168876_3450736403395973364_n-2-642x642.jpg)
Україна може здолати корупцію, може побудувати нову міцну державу. Кара корупціонерам повинна бути відповідною до чинного законодавства. Але головне – не кара. На мою думку, має змінитися ставлення людей до корупції, ставлення роботодавців, бізнесменів і політиків до корупції та корупціонерів.
На своєму рівні грошима намагаюся не віддячувати, шоколад чи каву можу подарувати за турботу про близьких людей чи друзів. На мою думку, важливо, щоб і правоохоронні органи та суди, і люди більш жорстко реагували на корупцію.
Наприклад заборона роботи 5-10-15 років – пожиттєво в державних органах; заборона балотуватися 5-10-15 років – пожиттєво. Позбавлення пенсій і соціальних виплат чи пільг. Позбавлення громадянства. І головне – ставлення, а саме: якщо людина корупціонер – із нею бізнес не роблять, не обговорюють, із нею намагаються не спілкуватися.
Сергій Воробйов
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/311009628_514512556771593_9008442827533266792_n-648x642.jpg)
Важко сказати. Дуже велика лояльність населення до корупції. На словах усі проти корупції, але принагідно переважна більшість населення залюбки до цього вдається.
Олександр Ясенчук
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/334161973_5932855160155212_3038947586598836462_n-648x642.jpg)
Тотально подолати корупцію неможливо. Єдине – можна її максимально зменшити. Пригадується, було дослідження щодо рівня корупції в країнах ЄС, то найвищий % – у Болгарії та Угорщині, а найнижчий – у Данії та скандинавів. Подолати корупцію можна тотальною фіксацією дій чиновників і вихованням, щоб діти зі школи знали: корупція – це зло. Мій рівень взаємодії з чиновниками не потребує таких дій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відома письменниця Олена Печорна – про свої нинішні пріоритетні заняття
Михайло Жирохов
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/318033677_2089312261267159_478723058894122940_n-642x642.jpg)
У світі немає жодної країни, яка змогла б побороти корупцію на 100%. Проблема України в тому, що корупція в нас має системний характер – тобто навіть якщо людина, яка бореться з корупцією, потрапляє до державних органів, то стає елементом корупції. З приводу кари, то тут я противник застосування кримінального переслідування, тому що наша система покарань може тільки поламати життя – штрафи, відсторонення від певних посад. Підживлення корупції – цікавий ракурс. Хто проведе грань між тим, що хтось, як кажуть, від душі приносить лікарю шоколадку або пляшку коньяку, і корупцією?
Я – не ношу.
Вадим Балінський
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/257581523_4555954324492452_7153071369121069665_n.jpg)
Відверто кажучи, не вірю в те, що ми подолаємо корупцію. Вона, на жаль, супроводжує нас протягом усіх років незалежності. Гірше за все, що навіть тоді, коли ми переможемо у війні, корупція як явище залишиться. Це не менталітет такий, це бажання чиновників будь-якого рангу відчувати свою значущість. А чи знаєте ви, що корупція існує навіть у таких країнах із розвинутою демократією, як Нідерланди чи Ісландія? Попри можливість покарання, там усе-таки таке явище існує. Я намагаюся не підживлювати корупцію. Але знаю, що для вирішення того чи іншого питання шоколадка чи пляшка коньяку стане в нагоді. До речі, щоб мого батька краще лікували, заносив до керівника однієї з лікарень кілька сотень. Взяв як благодійну допомогу.
І якщо вже зовсім відверто, я наприкінці 90-х – на початку 2000-х працював інспектором у Чернігівській митниці. Бачив такі гроші, які давали працівникам, що навіть і зараз дурію…
Сєргєй Карась
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/03/297333451_350440427295781_6105928803468109558_n-385x642.jpg)
Якщо не брати до уваги «добровільно-обов’язкові» «благодійні» внески в лікарнях, ніколи в Україні нікому нічого не давав. Навпаки, у 2019-му після операції на коліні дуже дивувався батькам сусіда по палаті, які, стишивши голос, запитували в мене: «А лікарю скільки дав, як подякував?». Ті батьки (років на 10 старші за мене) були шоковані, коли я сказав, що ніяк не дякував.
Якщо ж загалом про віру в те, чи подолає Україна корупцію: ні, на жаль, тут я скептик. Сьогодні йшов на роботу і чув, як чернігівські діти, йдучи до садочка, розмовляють із батьками російською; бачив, як жінка, яка вийшла на прогулянку з собакою, хреститься на храм на честь Новомучеників та Сповідників російських УПЦ МП. Навіть облога Чернігова в лютому-квітні минулого року нічого не змінила в головах. Вчити свою дитину російської як першої мови її життя – нормально, ходити до храмів московського патріархату – нормально. За аналогією, навряд чи щось зміниться в глобальній свідомості з хабарництвом. Адже на загальному рівні, гадаю, більшість українців проти корупції, але ж так зручно, щоб кум/сват/брат у разі чого «порєшав»…
Ірина Осташко
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv