Учні Куликівського ліцею віднайшли екорішення для навігації в громаді (Фото)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/379325595_262641236734591_4391451356845169583_n-e1694701357235-780x470.jpg)
Учні Куликівського ліцею долучилися до вирішення важливих питань, що постали перед громадою. Навесні минулого року вуличні вказівники населених пунктів області зняли, щоб дезорієнтувати ворога. Чернігівщину деокуповано, але проблема з відсутністю цих дороговказів залишається.
«Із цією ідеєю до нас звернулася представниця селищної ради Інна Авраменко, головний спеціаліст сектору економічного розвитку Куликівської селищної ради. Вона прийшла до ліцею і запалила нас взяти участь у проєкті «План дій», – розповідає вчитель української мови та літератури Ярина Димитришина.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/377964075_117227071479462_1530064032395472294_n.jpg)
Мета проєкту – заохотити підлітків і молодь долучитися до відбудови країни у (по)воєнний час та дати їм для цього всі необхідні знання й навички. Разом з учнями, освітянами й експертами проєкт досліджує потреби громад і втілює для них дієві рішення.
«Коли ми заїжджаємо в селище, не завжди гугл-карти можуть нам допомогти. Це може бути просто проблема зі зв’язком, тому завжди треба вміти орієнтуватися без телефона на місцевості», – зазначає вчитель.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/377912134_854305979553612_996478534054510805_n.jpg)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові відкрилася виставка «Я був поляком – громадянином України» (Відео)
Учні Куликівського ліцею взялися до вирішення цього питання. Зокрема вони опитали населення громади про актуальність проблеми відсутності навігацій. Результати опитування:
- 54,6% опитаних погано орієнтуються в назвах населених пунктів громади та назвах вулиць у селах і Куликівці;
- 67,7% вважають причиною поганого орієнтування на місцевості саме відсутність знаків;
- 86,2% готові долучитися до збору пластикових кришечок, із яких ми плануємо зробити таблички.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/377976251_2342532889281871_5496935273988592040_n.jpg)
«2018 року в громаді був організованих роздільний збір сміття: скло окремо і пластик окремо. То ми вирішили, що цей пластик із кришечок найбільше нам підійде. Таким чином ми порушили також проблему екології», – розповідає десятикласник Роман Приходько.
Ліцеїсти вже запустили збір кришечок від пластикових пляшок і домовилися про співпрацю з ГО «Еко місто». Команда має прес і зможе перетворити кришечки на пластини для вказівників. Учні планують друкувати надписи самі та робити їх яскравими кольорами.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/378069248_661808132590225_6179290865180723811_n.jpg)
«Цей проєкт – спільна робота. Розроблюємо всі разом в рівних умовах за допомогою Куликівського ліцею, Куликівської селищної ради та навчальної програми «План дій», – зазначає ліцеїст Антон Сало.
Інна Авраменко, головний спеціаліст сектору економічного розвитку Куликівської селищної ради, надала школярам перелік вулиць. На сьогодні вже є перші прототипи табличок. Оновлювати навігацію розпочнуть із центру міста.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/378074594_3434707300192972_1725596730189277797_n.jpg)
Учні вже зібрали більше 30 кг кришечок. Із них виготовлять приблизно 90 пластин для табличок, але цього не буде достатньо для реалізації планів активістів.
«Ми плануємо не просто вуличні вказівники, а ще й додати вказівники візуальні, тобто щоб, наприклад, було видно, що за цим маршрутом знаходиться лікарня. Тобто побачити певні вказівники-зображення», – пояснює Ярина Димитришина.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/378086458_637248398506624_4573426869578094723_n.jpg)
У створенні навігації бере участь Олександр Колодько, інформаційний і навігаційний дизайнер, співзасновник «Агентів Змін».
Завдяки проєкту «План дій» школярі хочуть створити Stem-простір, щоб розвиватися далі в цій сфері.
Наразі учням потрібні кошти на оплату послуг із формування 50 пластин і купівлю фрезерувального верстата моделі Simple з ЧПК 500*600*100 мм. Треба зібрати 91 321 грн. На спільнокошті учні планують зібрати 61 111, решту нададуть інвестори. Долучитися до збору можна за посиланням: https://biggggidea.com/project/ekorishennya-dlya-vidnovlennya-navigatsi-v-kulikivskij-gromadi/?fbclid=IwAR0oSqMjSwezKfDqxV7hdNmid8qDVyt8_umdXUUR9SV4-p55U_iW50mZuIQ
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/378099533_281827074623018_5169246515279831441_n.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/09/379436337_1557525801657230_4637469892519642306_n.jpg)
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Оксана Замятіна