Суспільство (відео)

Загадкові залишки фундаменту на чернігівському Валу: що раніше було збудовано неподалік історичного музею (Відео)

На чернігівському Валу неподалік історичного музею поміж дерев можна побачити залишки давнього фундаменту. Територія його немаленька, проте вже поросла травою. Як виявляється, фундамент цей покладений ще в ХІХ столітті та є залишками цікавої історичної будівлі.

«В історії чернігівського Валу – Дитинця – є три основні такі періоди його забудови. Це період Київської Русі, частково ці будівлі збереглися. Це період Гетьманщини XVII-XVIII століття, тобто другий період. І період третій – це окупаційний, імперський XIX – початок XX століття», — Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.

Група будівель, розташованих поблизу історичного музею на Валу, та сам музей належать до імперського періоду. Як виявляється, раніше в будівлі історичного музею розміщувалася чоловіча гімназія, що була однією з перших на теренах Лівобережної України.

«Сама історія Чернігівської чоловічої гімназії почалася ще 1805 року, саме тоді вона була заснована. Перша будівля її – це будівля, яку зараз займає Чернігівський обласний історичний музей ім. В. Тарновського, а сама будівля була збудована в 1804 році як будинок чернігівського губернатора», — Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.

На початку 20-х років ХІХ століття в цій будівлі вперше почалося навчання, а в 60-х роках відкрився благородний пансіонат для приїжджих учнів. Спершу навчання в гімназії було доступним за ціною для всіх, проте протягом певного часу ціна зростала, тож навчатися тут могли вже лише дворянські діти. Серед відомих випускників гімназії є історики, етнографи та науковці. А в самому навчальному закладі викладав Леонід Глібов – відомий в Україні поет і байкар.

«Другий корпус гімназії спершу будувався як окрема споруда або приміщення – це благородний пансіонат. Його зводили з 1850-го по 1854-й рік. Знаходився якраз поряд із нами. Проте від цієї будівлі нічого майже не залишилося. Є тільки фундамент, підвальне приміщення та спортивна зала чоловічої гімназії, збудованої в 1914 році», — Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.

На жаль, комплекс будівель чоловічої гімназії в повному вигляді до наших днів не зберігся. За часів Другої світової війни будівля пансіонату була зруйнована.

«Саме в цей корпус будівлі чоловічої гімназії середини ХІХ століття, очевидно, влучили кілька авіабомб. Вона була пошкоджена, перекриття згоріли, стіни були відносно цілими. І після Другої світової війни ці залишки розібрали на будівельний матеріал», — Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.

Проте й досі збереглася гімназійна спортивна зала. Зараз у цій історичній будівлі працює центр спортивної боротьби і залюбки тренуються чернігівці.

Журналіст: Оксана Замятіна

Оператор: Сергій Бутько

Ще статті по темі

Back to top button