«Золотий ЖКГ»: у Чернігові на комунальників пішло майже 40 мільйонів
Протягом трьох місяців Чернігів здійснив закупівлі у сфері ЖКГ на суму 37,2 мільйона гривень.
Про це свідчать результати моніторингу закупівель з 1 вересня по 23 листопада 2016 року, який провели експерти Центру «Ейдос».
З 23 міст України Чернігів посідає 11 місце за кількістю закупівель, що здійснювали в обхід системи «Прозорро». Загалом, сума допорогових закупівель склала 20,9 мільйонів гривень.
В свою чергу, за допомогою «Прозорро» Чернігів витратив на сферу ЖКГ 16,3 мільйони гривень.
Як відомо, закон дозволяє купувати без електронних аукціонів товари та послуги дешевше 200 тис. гривень і роботи нижче 1,5 млн. гривень. Тому, більшість чиновників обласних центрів користуються «допорогами».
Виявилось, що із 24 департаментів ЖКГ – 14 взагалі не укладали угоди на конкурсних надпорогових закупівлях. А в тих містах, де конкурси все ж були, в більшості випадків суми допорогових закупівель переважають. Загалом, за чотири місяці сума контрактів департаментів ЖКГ обласних центрів, укладених на конкурентних засадах складає 306,60 млн. гривень. А сума допорогових неконкурентних в два рази більше – 720 мільйонів гривень.
Через масове ігнорування аукціонів на «Прозорро» нескладно передбачити наслідки, які існують при прихованому витрачанні наших грошей.
По-перше, реально ускладнюється фінансово-господарський контроль. Коли один контракт на ремонт під’їздів сумою 10 млн. гривень розбивається на десять контрактів по мільйону, це створює додаткові перешкоди для аудиторів, активістів чи поліції. Ще й призводить до переплат за неякісні роботи.
По-друге, гроші потрапляють до фірм-ковбоїв. Тобто, фірм утворених невідомою особою, часто із зони АТО чи розташованих у підвалах, малосімейках і т.ін.
По-третє, бюджетні гроші часто осідають у гаманцях оточення чиновників або політиків.
Центр «Ейдос» пропонує банальне, але дієве обов’язкове переведення допорогів на конкурентні умови проведення закупівель. Це значить, що допороги від 50 тис. гривень в обов’язковому порядку мають проводитися, як конкурсні торги на «Прозорро». З певним пом’якшенням. Як от, право підписати контракт навіть, якщо прийшов один учасник. Інтереси доброчесних замовників такі новації не зачеплять. Адже вони і так все закуповують через конкурси. А щодо тих, кому це ускладнить освоєння бюджетів, ну, так легкого життя їм ніхто і не обіцяв.
Джерело: Чернігівщина: ПІК по матеріалам «Наші гроші»