У Чернігові реконструюють унікальний 175-річний дерев’яний будинок-музей місцевого мандрівника (Відео)
Будинок по вулиці Варзара, що в мікрорайоні Лісковиця, вражає своєю унікальністю й автентичністю. Він один із найстаріших дерев’яних будинків у Чернігові, що був збудований ще в 50-х роках ХІХ століття, і на його зовнішньому фасаді ще досі збереглося традиційне для кінця ХІХ – початку ХХ століття дерев’яне мереживо. Та цікавий він не лише своїм зовнішнім виглядом, але й історією.
«Цей будинок в історичному плані цікавий також тим, що в ньому певний час жив Олексій Павлович Фльоров. Це доволі відома в Чернігові людина – перший директор Чернігівського учительського інституту, відомий мовознавець, педагог. Його іменем названа одна з вулиць нашого міста. А по-друге, цей будинок неодноразово відвідував Преподобний Лаврентій Чернігівський»,- Олександр Волощук, мандрівник, письменник, власник старовинного будинку ХІХ століття.
Олександр Волощук придбав цей будинок приблизно два роки тому, проте тоді вигляд будинку потребував реконструкції.
«Коли я вже почав у цьому будинку жити, спершу в мене виникла ідея провести реставрацію фасаду, щоб надати цьому будинку того вигляду, який максимально відповідав би його початковому вигляду. А по-друге, я вирішив у цьому будинку зробити свій приватний будинок-музей»,- Олександр Волощук, мандрівник, письменник, власник старовинного будинку ХІХ століття.
Роботи над реконструкцією цього будинку відбуваються в межах проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова» та розпочались ще в 2024 році. Наразі вони вже на завершальному етапі. Сам проєкт «Дерев’яне мереживо Чернігова» існує в місті ще з 2018 року й основною його метою є порятунок і збереження садиб понад сторічної давнини.
«Насамперед ми взялися за карниз, тому що в нього були явні недоліки. Окрім того, що було мереживо пошкоджено, сам короб під дахом потребував втручання. То ми зайнялись тим, що обережно перезібрали карниз. Повісили спершу на східний фасад нове мереживо»,- Станіслав Іващенко, волонтер проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова».
Нещодавно було замінено віконниці цього будинку. Кошти на їх заміну та виготовлення, зокрема, збирали на краудфандинговій платформі «Майстерня міста».
«Ми за допомогою «Чернігівської політехніки» довирізали ще 17 метрів оздоблення, вирізьбленого на карниз. І по суті, станом на зараз нам залишається зробити кілька декоративних ромбів на сандрики вікон.
Важливість збереження таких будинків переоцінити дуже складно, тому що в Чернігові збереглось не так багато будинків дерев’яних, яким майже 200 років»,- Станіслав Іващенко, волонтер проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова».
Та зачаровує цей будинок не тільки своїм зовнішнім виглядом, але й предметами побуту, що знаходяться в ньому. Тут і сторічні стільці, і різноманітне кухонне приладдя, старовинні рушники та ще багато чого цікавого та незвичного. А відвідують цей будинок-музей не лише місцеві жителі, але й гості міста.
«Перш за все це музей старого побуту, старих речей, бо я старі речі дуже люблю, дуже ціную. А, по-друге, це музей моїх особистих колекцій. У мене є кілька колекцій. Найстаріша, найдавніша колекція – це ще в дитинстві я почав збирати значки із зображенням гербів міст. 44 роки цій колекції. Понад три тисячі значків. Інші колекції почали формуватись у процесі мандрівок. Це колекція холодної зброї, головних уборів різних країн і народів, вервиць різних релігій і конфесій, нумізматична колекція»,- Олександр Волощук, мандрівник, письменник, власник старовинного будинку ХІХ століття.
Олександр Волощук зазначає, що хоче зберегти цей будинок таким, який він був раніше, аби чернігівці та гості міста мали можливість на власні очі побачити унікальну дерев’яну архітектуру Чернігова, якій понад століття.
«Збереження таких будинків – це насамперед турбота про нашу історію та намагання донести сучасним поколінням і майбутнім ось ту красу, яка була в той час із цим дерев’яним зодчеством, і просто очам приємно, коли ти дивишся на такі будинки, і я вважаю себе щасливим, що в цьому будинку живу»,- Олександр Волощук, мандрівник, письменник, власник старовинного будинку ХІХ століття.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Оксана Замятіна
Оператор Сергій Бутько