Культура

Музею археології Батурина – 10 років (Фото)

22 січня 2019 р. відзначив свій 10-літній ювілей Музей археології Батурина. Розмістився він в архітектурній пам’ятці – у Воскресенській церковно-парафіяльній школі, збудованій поруч із Воскресенською церквою – усипальницею гетьмана Кирила Розумовського.

Як відомо, вивчення Батурина археологами розпочалося у 1995 р. Відтоді над дослідженнями таємниць гетьманської столиці працювали фахівці Чернігівського державного педагогічного інституту ім. Т. Г. Шевченка та Інституту археології НАН України. Під час регулярних досліджень, що тривають донині, археологи змогли виявити значну кількість пам’яток.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В інтернеті запрацював музей нематеріальної культурної спадщини України

Над створенням експозиції майбутнього музею працювали науковці заповідника «Гетьманська столиця», вони підготували наукову концепцію і тематико-експозиційний план. Основою експозиції стали археологічні надбання з Батурина та його околиць та експонати, що задля втілення концепції музею були зібрані співробітниками НІКЗ «Гетьманська столиця» з усієї України.

Організація Музею археології – це прояв високого професіоналізму всіх структурних підрозділів заповідника «Гетьманська столиця», що в результаті створили сучасний музей, де представлено більше п’ятисот оригінальних експонатів. Урочисте відкриття Музею археології Батурина відбулося 22 січня 2009 р., у День соборності України, Президентом України Віктором Ющенком. За період свого існування Музей археології Батурина став невід’ємною частиною НІКЗ «Гетьманська столиця», окрасою центру міста, що з роками не втрачає популярності серед шанувальників історії.

Саме тут представлені оригінальні експонати, які дозволяють зануритися в сиву давнину і переглянути тернистий шлях історії нашого міста. Це пам’ятки від періоду палеоліту і до трагічної дати – знищення гетьманської резиденції Батурина у 1708 р.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відкрилася перша в Чернігові аптека-музей

За 10 років існування музей відвідало більше 100 тисяч туристів, у його стінах було проведено біля 5 тисяч екскурсій. Відвідувачами його є гості не лише з України, а з усього світу. Особливо їх вражають цінні експонати, що розміщуються в Музеї археології: кістяне навершя молота VІ-ІІІ тис. до н.е., фібула-застібка доби давніх слов’ян, накладки на пояс давньоруського воїна Х-XIII cт, швейцарський срібний талер 1622 р., козацькі речі: кресало, пістолі, шаблі, люльки кінця ХVІІ – початку ХVІІІ ст. та багато іншого.

Роль Музею археології Батурина не лише демонстраційна чи наукова: з 2015 року на базі музею діє історичний гурток «Батуринський курінь» для учнівської молоді, де юні патріоти пізнають таємниці археології та історії. Багато разів учні гуртка ставали ще й учасниками археологічних досліджень, мали можливість «відкривати таємниці» рідного міста власними руками.

За останні декілька років місто Батурин суттєво змінилося і продовжує відроджуватися, а разом з ним змінюється і оновлюється Музей археології Батурина. За цей період археологам вдалося зібрати значну колекцію нових речей, виявити нові об’єкти. Найближчим часом планується здійснити оновлення експозиції у двох залах музейного закладу: будуть представлені нові зразки козацької зброї, розкрито повсякденне життя батуринської родини у XVII-ХVIII ст., а також доповнено новими знахідками життя гетьманської столиці у часи Дем’яна Ігнатовича, Івана Самойловича та Івана Мазепи.

Ще статті по темі

Back to top button