ВійнаКультура

У Львові експонують інформативний фрагмент літака, збитого над Черніговом (Фото)

Після військових дій на території Чернігівщини залишилось чимало речей, пов’язаних із російськими окупантами. Багато з них уже зібрали працівники Чернігівського історичного музею імені В.В. Тановського і сформували виставку «Рашизм=Фашизм. Чернігів 1941–2022». До речі, про неї ЧЕline уже розповідав.

На ній представлена купа цікавих експонатів переважно з Чернігова, його околиць і довколишніх сіл: Количівки, Лукашівки, Анисова, Терехівки, Товстоліса. Це здебільшого одяг окупантів, сухпайки, фрагменти документів, ящики з-під снарядів, фрагменти снарядів стрілецької зброї, перевірені на безпечність еменесниками, аби нічого не здетонувало.

Між тим, не так давно працівники музею зробили для себе відкриття. Йдеться про експонат, який нині можна побачити на виставці у Львові, яка відбувається під егідою українського Міністерства оборони. Це великий уламок літака.

«Є така інформація, що цей літак збив Сергій Чижиков із переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла».

І уламочок цього літака чи наприкінці березня чи у квітні вивезли з Чернігова. Бо у Львові він «засвітився» саме у квітні. Також ніби хотіли аукціон експонатів із виставки влаштувати, аби зібрати кошти на закупівлю бойових закордонних літаків.  

Це уламок літака СУ – 34, який бомбив Чернігів. Нібито-то саме на ньому літав російський пілот-ас Олександр Красноярцев. Натомість на виставці у Львові зазначено, що це уламок СУ – 35 і його збили наші пілоти під Черніговом», — у коментарі для ЧЕline зазначив Максим Блакитний, заступник директора з наукової роботи Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові збирають речі, пов’язані з російськими окупантами, ЗСУ, волонтерами та комунальними службами

За його словами, цей уламок літака має особливу цінність, бо він – великий.

«Це задня частина літака із червоною зіркою та номером. Тобто це такий «жирний», «солоденький» шматочок. До нього особливо не треба приглядатися, він сам по собі інформативний І для нашого музею це був би дуже хороший експонат.

Адже це історія нашої оборони і доказ нищення саме міста Чернігова та цивільного населення шляхом скидання авіабомб. Він вказує на злочини саме російських пілотів.

І це було б музейне надбання. І водночас — поповнення музейного фонду України. Тим паче, що не щодня збивали літаки над нашим містом», — сказав Максим Блакитний.

Він припускає, що київські музеї мають інформативні уламки гелікоптерів і ворожих літаків. Є фрагменти літаків і в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського. Щоправда, дуже невеличкі за розміром, тож від якої саме частини літального засобу, сказати важко.

«Бажано, щоб експонати, як у столиці, мали і обласні музеї, тим паче в областях, де ці літаки збивали, де велися бойові дії, нищилося населення, будівлі та інфраструктура. Але ходять чутки, що експонат, який показують у Львові, може потрапити до приватної колекції. Нині приватні колекціонери влаштовують полювання на такі трофеї. Хоча вони мають бути доступними для широкого загалу», — вважає Максим Блакитний.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Спілкувалась Ірина Осташко

Ще статті по темі

Back to top button