Культура

Втрачені пам’ятки Чернігівщини: палац О.Безбородька у Стольному

Чернігівщина – справжня скарбниця історичних пам’яток. Причому чимало з них, на жаль, занепадають або вже втрачені. Сумна доля спіткала й палац князя О.Безбородька, що колись височів у селі Стольне, на Менщині. За даними науковця Віктора Вечерського, збудований він був у 1790-х роках, а знищений на початку 1920-х років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ніжинець, що майже два роки пробув у Кореї, відкрив на батьківщині курси корейської мови

«Мурований палац найсвітлішого князя і канцлера Російської імперії Олександра Безбородька, якому Стольненський маєток перейшов від батька, генерального судді Андрія Безбородька, запроєктував великий зодчий Джакомо Кваренгі в 1780-1790-х. Відомо, що він виконав два варіанти проєкту. Обидва – на основі палладіанської схеми, коли курдонер формується тільки палацовим корпусом із бічними раменами служб, що двома дугами охоплюють парадний двір. За цією ж композиційною схемою Дж.Кваренгі пізніше запроєктував знаменитий палац графа Завадовського в Ляличах (не зберігся).

Обидва варіанти проєкту передбачали зведення прямокутного в плані двоповерхового центрального корпусу з шестиколонним портиком коринфського ордера на фасаді. Прилеглі обабіч дугоподібні бічні крила в одному варіанті були одноповерховими, з колонадами іонічного ордера, а в другому – двоповерховими. Палац був збудований у 1790-х роках у дещо спрощених формах: так, зокрема, на фасаді двоповерхового центрального корпусу був влаштований чотириколонний портик доричного ордера із трикутним фронтоном. Бічні флігелі були двоповерховими і з центральним корпусом поєднувалися дугоподібними в плані одноповерховими галереями», – йдеться в дописі Віктора Вечерського у Facebook.

170866592_447383623208392_6897942470380443879_n

На жаль, у 1917-1920 рр. палац був спалений, а розібрали його на початку 1920-х років.

Фото Віктора Вечерського

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button