Культура

Жінки на Чернігівщині носили шапочки-«кораблики» (Фото)

Близько середини ХVІІІ ст. українські жінки відмовилися від громіздкого головного убору та почали носити шапочки-«кораблики» з гаптованим овальним верхом і притиснутими фігурними закотами. У такому головному уборі невідомий художник зобразив Наталію Дем’янівну Розумовську, а поет-монограміст А.М. написав вірш, останні рядки якого змальовують вбрання портретованої:

Но мать Наталья повидавши

Всю роскошь царского двора,

Тоской взгрустнулась по Лемешам,

С себя все фижмы, веера,

Алмазы, мушки и узоры скорей посорвала

И вновь кораблик да спидницу

Родной Украйны облекла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які черевички носили модниці у першій чверті XVIII століття

У колекції Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського є три «кораблики», які надійшли з колекцією В.В. Тарновського. Один із них (№ И-613), що датується серединою – третьою чвертю ХVІІІ ст., пошитий із бежевого репсу, суцільно вкритого гаптованим золотою та срібною биттю, сканню, сухозліткою орнаментом із чотирьох гілок із великими квітками, доповненим вишивкою синіми, блакитними та білими шовковими нитками. Закоти шапочки – з чорного оксамиту, підкладка – з бавовняної, декорованої коричневим рослинним орнаментом вибійки. Убір надзвичайно гарний і, думається, дуже дорогий. Тож мав належати представниці достатньо заможної родини, але, на жаль, жодних припущень щодо власниці зробити не можемо. Те саме стосується й іншого «кораблика» (№ И-619) з гірчичної репсової тканини, декорованого гаптованим срібною биттю і сканню орнаментом зі звивистих гілок з квітами, листям, пуп’янками та вишивкою рожевими, блакитними, зеленими, білими шовковими нитками. Закоти – із синього оксамиту, підкладка – з двоколірної вибійки.

Не відрізняється за формою від попередніх третій «кораблик» із колекції В.В. Тарновського (№ И-615). У каталозі В.В. Тарновського зазначено, що він був переданий М.А. Максимовичем і належав бабусі останнього. Можливо, цей подарунок колекціонеру зробив Михайло Олександрович Максимович (1804–1873), учений-енциклопедист, перший ректор Київського університету, бабуся якого – Олена Василівна Романова – з 1786 по 1822 рік була першою дружиною Івана Івановича Максимовича. «Кораблик» пошитий із золотної парчі, закот – з чорного, майже повністю втраченого оксамиту, підкладка – з полотняної вибійчаної тканини з чорним рослинним орнаментом. Він міг бути пошитим ще в дівочі роки власниці, орієнтовно в 1780-х роках.

Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button