Пересихання Святого озера: еколог розповів про причини обміління водойми та способи відновлення
Громадськість Чернігова б’є на сполох через те, що цього року пересохло Святе озеро в однойменному урочищі. Причини цього явища допоміг з’ясувати еколог Юрій Карпенко.
Самому озеру вже близько тисячі років. Воно досить старе. Однак, за словами спеціаліста, причина пересихання водойми в іншому.
«Кожне озеро має свій вік. Якщо воно не має підживлення з боку проточної води, то така водойма поступово замулюється, переходить у заболочену місцину, далі стає болотом, після чого заростає. Це називається екологічна сукцесія. Так сталося з чималою кількістю озер на Чернігівщині. Втім, не можна сказати, що наше Святе озеро так швидко замулилося чи щось інше. Просто внаслідок посух останніх років і процесів, пов’язаних із Десною, воно обміліло», – пояснив еколог.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заповідне урочище «Святе» потребує допомоги чернігівців
Він також розповів, що озеро є або останцем русла саме цієї річки або ж штучно викопаною територією. Воно знаходиться вище русла Десни на 5 м, тому падіння рівня води в ній призводить до того, що озеро пересихає.
Зараз у Чернігові йдуть рясні дощі. Юрій Карпенко зазначив, що це може стати причиною підняття рівня води в Десні, таким чином відновиться і саме Святе озеро.
«Також рівень води в озері може збільшитися завдяки підняттю ґрунтових вод і того, що це озеро є посеред соснового лісу в межах піщаної дюни. Тому сказати однозначно про відновлення Святого дуже складно. Потрібні наукові дослідження, комплексне вивчення озера та моніторинг стану цієї гідроекологічної території», – розповів Юрій Карпенко.
За його словами, провадити певні втручання в гідроекосиситему озера наразі не можна, оскільки це суперечить Закону «Про природно-заповідний фонд України». Окрім цього, будь-які стихійні дії можуть ще більше нашкодити водоймі, адже негативні наслідки стануть незворотними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одне з найстаріших озер Чернігова пересохло
«За радянських часів озеро розчищали. Але ж навіть якщо ми зараз це зробимо, то все одно води ми туди не додамо. Все залежить лише від рівня опадів і живлення озера або дощового, або річково-сумісного. Можливо, є ще підземні джерела, які його наповнювали. Але однозначно про це ми не можемо говорити, оскільки комплексних досліджень там ніколи не проводилося», – зазначив еколог.
Окрім цього, Юрій Карпенко повідомив, що аналогічна ситуація склалася і з Монастирським озером, яке так само живиться від Десни.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv