6 порад сором’язливому студенту: як швидко підготуватися до усного виступу?

Під час навчання доводиться виконувати різні роботи й не тільки письмові. З деяких предметів потрібно буде усно виступати. Але як бути якщо ви сором’язливий і у вас немає такого досвіду? Адже важливо не просто виступити з доповіддю, а зацікавити нею аудиторію, донести основні думки. Є кілька порад, що дозволяють швидко підготуватися до таких виступів. Використовуючи їх, ви зможете блискуче впоратися із завданням.
Порада перша: приділіть увагу ключовим ідеям
Не потрібно намагатися вивчити всю роботу, адже навіть якщо це вдасться зробити, то просто прочитаний напам’ять текст навряд чи хтось запам’ятає. А якщо розставити акценти на основних ідеях і тезах, які можуть зацікавити слухачів, ефект від виступу буде набагато виразніше. Якщо ж потрібен сильний ефект від виступу — потрібен відповідний матеріал. Можна замовити у Studenthelp у розділі дипломних вражаючий виступ — або ж написати самостійно.
Для цього:
- визначте 3 ключові ідеї;
- піднесіть їх зрозумілою мовою.
Приклад, якщо тема пов’язана з мисленням, виділіть основні його види, наведіть приклади.
Порада друга: намагайтеся пояснити простішими словами
Мова перевантажена термінами або довгими реченнями, сприймається складно. Тож:
- намагайтеся не використовувати довгі речення: чим коротше, тим краще;
- складні поняття спробуйте пояснити простою мовою, використовуючи знайомі слова.
Наприклад, термін наочно-дієве мислення можна уявити як сприйняття світу через дії з предметами. Такий тип мислення використовують малюки, коли все пробують на смак, мацають.
Порада третя: продумайте структуру виступу
Розробіть для себе план, за яким ви будете проводити виступ. Він повинен складатися з декількох блоків:
- введення;
- основні положення;
- висновки.
Наприклад, якщо потрібно говорити про розвиток дошкільнят, то в план можна включити основні особливості цього віку, як розвиваються пізнавальні процеси, яку роль вони виконують надалі. У підсумку можна зробити висновок про те, яким моментам слід приділити більше уваги при розвитку малюків.
Порада четверта: репетируйте!
Поставте перед собою дзеркало і прорепетируйте виступ стільки разів, скільки необхідно для придбання впевненості. А ще можна записати себе на відео, щоб подивитися, як все сприймається з боку. Можете запросити знайомих або близьких, щоб вони прослухали ваш виступ і дали зворотний зв’язок.
Порада п’ята: контролюйте емоції!
Зрозуміло, що виступ перед публікою викликає хвилювання. Воно може відображатися в тремтячому голосі, невпевненості. Щоб відчути в собі сили, уявіть, що ви розповідаєте матеріал близьким або друзям. Відчуйте той спокій, який буває в такій ситуації та перенесіть його в реалії. При необхідності робіть паузи, говоріть неквапливо і чітко.
Не бійтеся дивитися прямо на слухачів, так ви продемонструєте впевненість в тому, що говорите. Жестикулюйте, щоб виділити основні моменти вашого виступу.
Порада сьома: приділіть необхідний час для підготовки слайдів!
При виступі можна користуватися інструментами для візуалізації. Вони допоможуть зробити монолог більш змістовним. Головне, щоб слайди презентації були якісними та не перевантаженими інформацією. Для кращого сприйняття використовуйте графіки, діаграми, таблиці.
Насправді підготуватися до усного виступу не так складно, як здається. Головне бути впевненим в тому матеріалі, який ви збираєтеся донести до аудиторії. А також необхідно достатньо тренуватися. У будь-якому випадку навички публічних виступів можуть стати в нагоді в житті.
Реклама