Чому «п’ятницю 13-го» вважають нещасливим днем
Сьогодні, п’ятниця 13-го. Як відомо, тринадцяте число місяця, яке припадає на п’ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і є одним з найпоширеніших забобонів.
Наукова назва фобії щодо цього забобону – параскаведекатріафобія. В деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша – у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п’ятниця, а вівторок 13-го. В Італії навпаки, нещасний день у п’ятницю 17-го. Хоча «п’ятниця 13-го» в Україні не має культурного підґрунтя, поширення цього забобону через літературу та кіно інших країн також призводить до настороженого ставлення до нього і серед деяких українців.
Походження забобону
Є декілька версій щодо походження забобону стосовно п’ятниці 13-го. Одним із найпоширеніших вважається п’ятниця 13 жовтня 1307 року, коли за наказом французького короля Філіпа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Ця версія вважається популярною міською легендою і була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображені у літературі і популярних фільмах, таких як «Код да Вінчі». Наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати не знайдено.
Згідно з популярним скандинавським міфом 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з’явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі. Локі намовив Гальдра, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Бальдра. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем коли вся земля засумувала. Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13. Інша версія походження забобону вказує на зв’язок між п’ятницею 13-го з місячним календарем, відповідно до якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повня, у свою чергу, існують інші забобони, які, зокрема, не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити хірургічні операції, зачинати дітей. Так, за свідченням деяких статистичних даних, під час повня спостерігається сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій і іноді має назву «Чорної п’ятниці».
Найімовірнішим походженням нещасного дня у п’ятницю 13-го є загальні поєднання забобонів у багатьох культурах щодо числа 13, або «чортової дюжини» та п’ятниці. П’ятниця вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розп’ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп’яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією п’ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю сина божого у світі запанувало зло. До того ж, саме у п’ятницю вночі за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом ніби активізувалися темні сили і починався сатанинський шабаш.
Але не варто вірити у забобони, адже істина проста – кожен сам коваль свого щастя і кожен сам обирає як йому прожити день. 13-те той день чи 14-те. Хоча зайва увага і пильність ніколи не будуть зайвими.
Джерело: https://www.ar25.org/