Голокост: символ Чернігівщини – яр Березовий Рів
Сьогодні, 27 січня, Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Ця пам’ятна дата відзначається щороку відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.
Про це ЧЕline повідомили в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Чернігівської облдержадміністрації.
Приурочена вона до дня 27 січня 1945 року, коли Радянська Армія визволила в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі, через який пройшли близько 1,3 мільйона людей і більше мільйона з них були вбиті гітлерівцями.
Цього дня світ вшановує пам’ять жертв нацизму — євреїв і ромів, яких нацистський режим нищив за національною ознакою.
Дані про кількість жертв Голокосту: шість мільйонів людей. Відтак, Голокост – це уособлення людських страждань, з одного боку, і нелюдської жорстокості – з іншого. Це універсальний символ трагедії для усього людства.
В’язнів нацистського концтабору Аушвіц звільнили війська Першого українського фронту. Першими браму головного табору відкрили солдати 100-ї Львівської дивізії з батальйону запорожця Анатолія Шапіро. На сусідній табір Біркенау наступали бійці 107-ї Кременецької дивізії під командуванням полтавчанина Василя Петренка.
Північний шлях до табору звільняла 152-га танкова бригада під командуванням Анатолія Ковалевського з Чернігівщини. До Аушвіца й Біркенау генерали Красавін і Петренко «з власної ініціативи» ввійшли 27-28 січня 1945 року.
Наступного дня командування доповідало «нагору»: в концтаборі та його філіях залишилося кілька тисяч в’язнів із різних країн Європи. Євреїв майже немає: знищені. Очевидці-військовики зазначали, що й тих людей не вдалося б урятувати, якби командири не проявили «свавілля», а дотримувалися директиви Сталіна № 5614. Адже він, знаючи про масову «евакуацію» і нищення в’язнів в Аушвіці, вимагав першочергового захоплення заводів і копалень Сілезії.
За даними істориків, в Україні під час Другої світової війни нацисти знищили близько 850 000 – 900 000 євреїв.
Не стала винятком і Чернігівщина. Символом Голокосту тут став яр Березовий Рів, де нацисти проводили масові розстріли євреїв. Усього ж на території області, за різними підрахунками, за період окупації було вбито від 2,7 до 6 тисяч євреїв.
«Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість», — йдеться в резолюції Генеральної асамблеї ООН, що закликає «до запобігання будь-яким актам геноциду та безумовно засуджує всі прояви релігійної нетерпимості, підбурювання чи насилля по відношенню до окремих осіб чи громад, обумовлені етнічним походженням чи релігійними віруваннями».