Суспільство

Хто отримає пенсію: страховий стаж змінив «правила гри»

Для виходу на пенсію тепер потрібно не лише чекати пенсійного віку, але й поборотися за страховий або, як його називають, пенсійний стаж. Не так давно у цій сфері «правила гри» були змінено, тому, за інформацією фахівців Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, маємо звикати до новацій.

Із введенням поняття «страховий стаж» із 1 січня 2004 року вже не важливо, скільки людина фактично працювала, значення має те, протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду.

Ось головні питання, які непокоять українців із введенням так званого страхового стажу.

     — Чи зараховується навчання за денною формою навчання у вищих і середніх навчальних закладах, на курсах із підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі до страхового стажу?

Навчання в таких закладах зараховується до трудового стажу лише  до 1 січня 2004 року. Від початку 2004 року період навчання до страхового стажу не зараховується.

    — Чи зараховується декретна відпустка до страхового стажу?

Юридично, є дві різні відпустки. Перша називається «відпустка в зв’язку з вагітністю та пологами». Вона розпочинається за 70 днів до пологів і закінчується переважно через 56 днів після пологів. Друга – це відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона розпочинається з 57-го дня після пологів і закінчується, коли дитині виповнилося три роки. Таким чином, період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до страхового стажу.

    —  Період військової строкової служби зараховується  до страхового стажу?

Так, Міністерство оборони України сплачує за строковиків та контрактників  страхові внески. До речі, страховий стаж також зараховується особам, які перебувають на строковій альтернативній (невійськовій) службі; на фронті або беруть участь у бойових діях, служать у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених відповідно до законодавства України. А також служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ і Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

    —  Чи зараховується страховий стаж людям, які перебувають у в’язниці та працюють там?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страховий стаж можна «докупити»

До 01.01.2004 року зараховується на підставі довідки органів внутрішніх справ і довідки про сплату страхових внесків у Пенсійний фонд України. Після 01.01.2004 зараховується за даними персоніфікованого обліку, з огляду на суму сплачених внесків (у разі укладання договору про добровільне страхування).

   — Чи враховується безперервність стажу під час розрахунку пенсії?

На даний час безперервність стажу роботи для призначення пенсії не дає жодних пільг.

  — Який страховий стаж треба мати, щоб вийти на пенсію?

Пенсійна реформа суттєво змінила умови виходу на пенсію для українців. Зокрема, були переглянуті вимоги до пенсійного віку і кількості років страхового стажу. Станом на поточний рік піти на пенсію громадяни України можуть в 60, 63 або 65 років, залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.

   — Як розраховується пенсійний стаж для нарахування пенсії?

Пенсійний стаж в Україні обчислюється в місяцях. При цьому неповний місяць роботи може бути зарахований до страхового стажу в повному обсязі, якщо сума сплачених за цей місяць внесків до Пенсійного фонду не менша за мінімальний страховий внесок. Якщо з яких-небудь причин страховий внесок був сплачений у меншому розмірі, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати (розрахунок доплати проводиться співробітниками ПФ за зверненням працівника). Без здійснення доплати страховий стаж визначається пропорційно сплаченим внескам (за встановленою законодавством формулою).

  — Що робити, якщо не вистачає мінімального страхового стажу для призначення пенсії?

Згідно з ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», наявність у людини мінімально необхідного страхового стажу дає їй право на оформлення пенсії після досягнення встановленого віку. За відсутності потрібного страхового стажу для призначення пенсії можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Це дасть можливість докупити страховий стаж. До речі, купити стаж нескладно, але й недешево. Визначитися з кількістю відсутнього стажу допоможуть співробітники ПФ під час проведення попередньої калькуляції розміру пенсії (за зверненням громадянина). Також провести обчислення можна самостійно за допомогою програми «Пенсійний калькулятор» на вебпорталі ПФУ.

За інформацією фахівців Головного управління

Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button