Суспільство

Кліщі та заморозки: чи поменшає небезпечних кровососів у лісах і парках

Початок нинішньої весни в Україні видався доволі теплим. А з настанням тепла традиційно активізуються кліщі, які можуть переносити інфекційні захворювання.

Не всі кліщі є небезпечними для людини, однак деякі можуть переносити збудників інфекцій. В українських широтах найпоширеніші хвороби, що передаються через кліщів, – кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма. Якщо від енцефаліту є ефективна вакцина, то від хвороби Лайма – ні.

Між тим, цього тижня квітень забув, що він весняний місяць, бо сніг і мороз супроводжують нинішні дні та ночі.

Чи впливає така погода негативним чином на кліщів і чи поменшає їх у лісах і парках, розпитували чернігівського еколога Юрія Карпенка.

«Вони не загинули, а просто уповільнили свій життєвий цикл. Вони належать до груп холоднокровних тварин і впадають в анабіоз за низьких температур. Загалом почуваються вони не дуже комфортно, але нікуди не подінуться.

А взагалі, коли були відлиги у січні та лютому, то ми на собачках і котиках спостерігали кліщів. Тож у той період взимку вони пробудилися. Потім, коли температура повітря знижувалася, вони впадали в анабіоз – так звану зимову сплячку. Так само, як нині вони це роблять. І в цей період важко побачити кліща. У неділю та понеділок погода вже була зимова, але ми спостерігали – і все одно кліщі були на початку тижня. Я бачив і тримав у руках», – у коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначив чернігівський еколог Юрій Карпенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поховальна знахідка: в селищі на Чернігівщині на узбіччі вулиці лежала нічийна домовина

За його словами, небезпечні кліщі на Чернігівщині є.

«Кліщі, що спричиняють хворобу Лайма, є. І особливо небезпечно, що їх знаходять у паркових і зелених зонах. Тому відвідуючи такі місця та виходячи на природу на пікнік, треба бути уважними. Треба брати з собою покривала чи туристичні килимки й не сідати на траву. Після відвідування природи треба оглядати себе, дивитися, щоб на тілі чи на одязі не було кліщів. Особливо уважними треба бути до дітей, які бігають там, де висока трава, є кущі й інші рослини. Адже це найулюбленіші місця кліщів. Вони сідають на верхівки пагонів рослин і намагаються потрапити до того «господаря», який дасть їм поживитися», – розповів Юрій Карпенко.

Еколог також зазначив, що візуально відрізнити кліщів, які зумовлюють хворобу Лайма, неможливо і нереально: «Зробити це можуть тільки фахівці, і то за результатами аналізів».

Кліщі становлять відносну загрозу для котів, а для собак вони можуть бути навіть смертельно небезпечними. Перед вигулом собак чи котів треба обробляти спеціальними препаратами, одягати спеціальні нашийники або ще є спеціальні пігулки комплексної дії.

Загалом кліщі не сприймають олійних речовин, а також різких запахів тих репелентів, які використовують для боротьби з кліщами.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ірина Осташко

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button