Суспільство

МОН розглядає можливість збільшення освітньої субвенції у 2019 році

Основними джерелами покриття дефіциту освітньої субвенції, на думку Міністерства освіти і науки України, у 2019 році є:

  • залишки освітньої субвенції, зокрема на рахунках обласних бюджетів у розмірі 1604,2 млн гривень;
  • збільшення за підсумками першого півріччя 2019 року за результатами виконання місцевих бюджетів обсягів освітньої субвенції, визначених відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».

Про це йдеться у листі-відповіді міністерства до АМУ.

При цьому Міністерство освіти і науки зауважило, що «рівень фінансового забезпечення місцевих бюджетів в умовах бюджетної децентралізації насамперед залежить від роботи місцевих органів влади щодо вжиття ними дієвих заходів та пошуку оптимальних інструментів і механізмів комплексного вирішення проблем наповнення місцевих бюджетів, а також рішень щодо ефективності використання наявних коштів».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підсумки року освітньої реформи та куди йдуть мільярдні субвенції

Про ситуацію в галузі на теренах Чернігівщини розказав регіональний консультант з бюджетних питань АМУ Микола Силенко:

Аналіз ситуації по містах і громадах Чернігівської області свідчить, що в 2019 році міста Ніжин та Новгород-Сіверський а також Остерська ОТГ вже передбачили додаткове фінансування з місцевого бюджету на виплату заробітної плати. Зокрема по м.Ніжин ця цифра становить 8,6 млн грн.

Найбільший дефіцит освітньої субвенції сьогодні спостерігається по Козелецькій ОТГ (нестача 17 %), м.Новгород-Сіверський (нестача 16,5 %), м.Прилуки (нестача 12,2 %) та Сосницькій ОТГ (нестача 12,7 %). Якщо по селищних радах потенційно є можливість у перспективі оптимізувати освітню мережу і скоротити дефіцит, то вирішення питання нестачі по містах обласного значення очевидно знаходиться у сфері відповідальності Міністерства освіти і науки України.

Варто звернути увагу, що Ніжин і Прилуки мають фактичну наповнюваність класів вищу за розрахункову, але коштів освітньої субвенції все рівно не вистачає. Це може свідчити про одне – формула розподілу освітньої субвенції потребує вдосконалення. Лише один маленький приклад – міста Ніжин і Новгород-Сіверський приєднали до себе сільські ради у минулому році, але формула не враховує розрахункову наповнюваність класів для цих сільських територій.

У своєму листі МОН нагадує, що наразі працює робоча група з удосконалення формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами за участі представників та експертів МОН, Мінфіну, Мінрегіону, обласних державних адміністрацій та асоціацій органів місцевого самоврядування, зокрема Асоціації міст України.

Зважаючи на вище зазначене, з метою попередження заборгованостей у виплаті заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти у 2019 році АМУ рекомендує органам місцевого самоврядування міст та ОТГ, у місцевих бюджетах яких наявних дефіцит освітньої субвенції, звернутись у відповідні обласні державні адміністрації щодо покриття дефіциту освітньої субвенції у 2019 році за рахунок залишків освітньої субвенції обласних бюджетів.

Ще статті по темі

Back to top button