Суспільство

На Чернігівщині запускають пілотний проєкт із самотестування на ВІЛ для місцевих мешканців

Для мешканців Городнянської громади Чернігівщини стануть доступними послуги з самотестування на ВІЛ у пунктах скринінгу неінфекційних захворювань. До безоплатних обстежень на наявність ознак гіпертонії, цукрового діабету та онкологічних захворювань відтепер додається можливість перевірити ВІЛ-статус. Пілот із впровадження самотестування на ВІЛ на рівні громади реалізується в межах проєктів USAID “Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні” та “REACH 95: Доступність якісних послуг з ВІЛ у закладах охорони здоров’я України”, що реалізує міжнародна організація РАТН.

Відтепер у пунктах скринінгу Городнянської громадиза результатами анкети-опитувальника щодо наявності факторів ризику інфікування людині пропонуватимуть пройти тест на ВІЛ. Для тестування використовуватимуться оральні тести для самотестування OraQuick Self Test HIV-½, які призначені як для самостійного застосування за інструкцією, так і з супроводом медичного працівника. 

«Спочатку людина заповнює спеціальну анкету, яка оцінить наявність ризиків щодо інфікування ВІЛ. Якщо такі ризики буде виявлено, тоді медичний працівник пропонує послуги із самотестування на ВІЛ. У ці послуги входять дотестове інформування, обговорення принципів конфіденційності тестування на ВІЛ, результатів попередніх тестів, якщо такі були, та детальний інструктаж щодо процедури самотестування. Тест можна буде провести як у супроводі зі спеціально навченим медичним фахівцем, так і самостійно – тоді тест, інструкцію до нього та контакт консультанта, до якого можна звернутись у разі виникнення запитань, людина отримає на руки, і зможе зробити тест у приватних та комфортних для себе умовах», – розповіла деталі роботи пілоту директорка проєкту REACH 95, фахівчиня міжнародної організації PATH Світлана Леонтьєва.

Впроваджувати пілотний проєкт саме у прикордонній Городнянській громаді Чернігівщини було вирішено в результаті оціночних візитів команди REACH 95 — громада пережила окупацію, мешканці не мають доступу до медзакладів або ж мають обмежений доступ до медичних послуг. А наявність діючих пунктів скринінгу неінфекційних захворювань дозволить надавати людям інтегровані медичні послуги в одному місці. 

За час роботи пілоту з липня 2024 р. по вересень 2025 р. планується охопити щонайменше 1000 осіб послугами з самотестування на ВІЛ, консультування та супроводу за період роботи. Наразі скринінгові пункти діють на базі районної бібліотеки, центру надання соціальних послуг та у фельдшерських пунктах Городнянського центру медико-санітарної допомоги, який є проєктним закладом REACH 95 і має підписаний договір з НСЗУ щодо впровадження повного пакету послуг з ВІЛ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Графік погодинних відключень світла на Чернігівщині

“У нас маленька громада, багато мешканців одне одного знають, а тому люди, яким, можливо, ще не відомо про свій статус, але вони мають якісь підозри, бояться звертатись за допомогою через стигматизацію ВІЛ і втрачають дорогоцінний час. Пілот же передбачає для людини можливість зробити тест на ВІЛ самостійно, отримати консультацію щодо подальших кроків та лікування максимально анонімно, навіть не звертаючись до медпрацівників у своєму регіоні. Тож ми сподіваємось, що більше людей, які раніше через стигму ВІЛ боялись звертатись за допомогою, все ж дізнаються про свій статус, за потреби отримають терапію і шанс не просто на нормальне життя, а на життя взагалі”, — зазначила головна медична сестра Городнянського центру первинної медико-санітарної допомоги Юлія Швець і додала, що медичні фахівці з пунктів скринінгу у межах пілотного проєкту також пройдуть дводенне навчання щодо надання послуг з ВІЛ. 

У пунктах скринінгу також проводять обстеження задля виявлення ризиків або ранньої стадії гіпертонічної хвороби, цукрового діабету. У таких пунктах люди можуть пройти й анкетування для визначення стану ментального здоров’я. При необхідності людину скеровують до сімейного лікаря. 

Головна мета проєкту REACH 95 – зробити доступними якісні послуги з ВІЛ для населення України і посилити зусилля держави над досягненням контролю епідемії ВІЛ до 2030 року. Впровадження таких інноваційних підходів як самотестування на ВІЛ допомагає досягти першої з глобальних цілей UNAIDS у боротьбі з ВІЛ 95-95-95 – до 2030 року 95% усіх людей, які живуть з ВІЛ, знатимуть свій ВІЛ-статус. Самотестування на ВІЛ дозволить залучити людей, які ніколи не тестувалися на ВІЛ, створити попит на тестування та розширити до нього доступ.

Проєкт “REACH 95: Доступність якісних послуг з ВІЛ у закладах охорони здоров’я Українивпроваджується завдяки підтримці Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR) через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та PATH.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button