Суспільство

Неочікувано: авторитетний чернігівський історик розповів, що насправді означає георгіївська стрічка

ЧЕline вже інформував, що в Чернігові на урочистих заходах із нагоди Дня перемоги над нацизмом поліція затримала чоловіка з георгіївською стрічкою.

У відділку поліції з ними провели профілактичну бесіду та відпустили. Щоправда, прихильник «антиукраїнської символіки» заявив, що він самостійно начепив на себе цю стрічку, адже це його позиція.

ЧЕline поспілкувався з представником Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергієм Бутком, аби з’ясувати, що насправді означає георгіївська стрічка.

Про випадок, який стався в Чернігові, історик сказав так: або людина плутається в історичних фактах, або вороже ставиться до України. І ось чому.

«Георгіївська стрічка з’явилася в 1769 році при правлінні імператриці Катерини ІІ. Тоді це була найвища військова нагорода Російської імперії, яку отримували офіцери за бойові заслуги. Ця стрічка складалась з трьох чорних і двох жовтих смужок.

Однак, коли в 1917 році більшовики прийшли до влади, всі імперські георгіївські нагороди, а їх був цілий комплекс, припинили офіційне існування. Натомість у білогвардійській еміграції їх використовували. Під час Другої світової війни ними народжували білогвардійців, які воювали в складі військ нацистської Німеччини.

Георгіївськими кавалерами були начальник главку козачих військ третього Рейху генерал Петро Краснов, группенфюрер СС Рудольф Бангерський, группенфюрер СС Андрій Шкуро та інші. До того ж, більша частина цих георгіївських кавалерів служила в «русском корпусе», який воював проти партизан в Югославії та відзначився надзвичайною жорстокістю.

Тож оці георгіївські нагороди – це символи колабораціонізму, тобто тих, хто воював за нацистську Німеччину», – розповів історик.

Відомо, що Георгіївський хрест був символом Російської визвольної народної армії, яка потім перетворилась на бригаду СС і в 1944 році брала участь у придушенні повстання у Варшаві. Причому проти цивільного населення вони діяли настільки жорстоко, що окремих військовиків РВНА есесівці навіть розстрілювали.

«Щоб врятувати Радянський Союз, Сталін вирішив використати георгіївські мотиви. У1943 році було засновано Орден Слави, який мав якусь стилістичну схожість з Орденом Святого Георгія. Але в нього були не жовті, а помаранчеві смужки. Це робилося для того, щоб активізувати й відродити саме російський патріотизм під час війни.

В іншій радянській нагороді – медалі «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 роках» теж використовувалися чорна й помаранчева стрічки.

Потім до 1965 року було затишшя. Аж поки радянські історики не почали згадувати про так звану гвардійську смужку – тобто чорно-помаранчеву, а не чорно-жовту, як у Російській імперії», пояснює Бутко.

Після розвалу Радянського Союзу і відновлення незалежних держав у Російській  Федерації георгіївські нагороди були взяті на озброєння. Орден Святого Георгія відновлено в 1992 році, а Георгіївський хрест – уже за часів Путіна, в 2008 році. І обов’язковим елементом цих нагород стала георгіївська стрічка.

«У 2005 році, всупереч історичним фактам, керівництво Російської Федерації визнало георгіївську стрічку символом перемоги над нацистською Німеччиною. Та насправді це був символ війни проти незалежних держав. Наприклад, георгіївську стрічку використовували під час агресії Російської Федерації проти Грузії в 2008 році. І потім її активно почали розкручувати в Україні.

І вже в 2014 році її взяла на озброєння п’ята колона і намагається це робити зараз. Тож георгіївська стрічка – це символ загарбання України. Саме так вона і трактується.

Коли в 2014 році почалася російська агресія, українське суспільство цей імперський символ сприйняло вороже. Потім долучилась і держава. Офіційно було визнано, що це антиукраїнська символіка, спрямована проти територіальної цілісності України і суверенітету України.

Нині усі мають знати, що георгіївські стрічки – це російські шовіністичні знаки. Тому отой чоловік у Чернігові, хоче він того чи ні, начепив на себе путінську стрічку, а не стрічку часів Катерини ІІ», – сказав Сергій Бутко.

Читайте новини ЧЕline у соціальних мережах Вконтакте та Facebook.

Ще статті по темі

11 коментарів

 1. Авторитетный историк оказывается дурак — дураком.

  1. дурак твой отец,иначе б предохранялся

 2. С.Бутко розумна людина і все пояснив правильно.Якщо хтось знає інше толкування то хай напише.

 3. Не суть что ГЛ значила при Екатерине, суть что уу дважды опарафинили. 1- когда ее одевали всякие РОАвцы и пр. предатели, и сейчас, когда ее одевают всякие «колорады» и опятьже предатели. Ведь и свастика в свое время была символом солнца. Только сейчас ее ни один нормальный человек не оденет!

 4. Ну, начнём с того, что во времена, когда правила Екатерина ІІ большая часть Украины была в составе России. Я не совсем понимаю кто кого предает?! Ведь историю переписать нельзя. Мы же братья по крови. Пора бы уже и помириться.

  1. Тамбовский волк тебе брат и товарищ!

 5. Zorka, тамбовский волк тебе брат. Брат для Украинцев сдох в марте 2014-го

 6. Цікаво а називання міжнародного терористичного бандформування (Кремлівської Бандахерії, Сатаниської МракобеSSії, тощо) Російскьою Федерацією — це не ворожа діяльність у формі його відмазування ?

 7. Як тільки, то й відразу… Після муамарізації усіх Анальних ХодокВорських, ХуйлоПутінців, АдольфаГіркінців, повернення Кубані у рахунок контрибуції і створення санітарного кордону від Білого до Каспійського моря.

 8. Георгіївська стрічка з’явилася в 1769 році при правлінні імператриці Катерини ІІ. Тоді це була найвища військова нагорода Російської імперії, яку отримували офіцери за бойові заслуги.
  СТРІЧКА — НАГОРОДА???

Back to top button