Нове життя Графського парку в Линовиці (Фото)
Парк ім. Т.Г. Шевченка або Парк Якова де Бальмена – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, яка з точки зору законодавства має наукову, культурну, історичну цінність та заповідний режим. Однак сама наявність такого статусу не гарантує її збереження: без належної уваги отримаємо непрохідні хащі з бур’янів або свідоме знищення цінних видів дерев та навіть значних композицій. Насамперед, це чудові паркові алеї, якими славилися дворянські садиби.
Схоже такого висновку дійшли місцева влада та жителі Линовиці, які ось вже кілька років разом систематично доглядають та поступово відновлюють красу садиби де Бальменів.
Для чого це потрібно та подальші наміри з розвитку парку йшлося під час чергового експертного візиту в рамках проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади», який реалізується «Сіверським інститутом регіональних досліджень».
«Ми живемо в унікальному місці, яке свого часу відвідували Т. Шевченко, Є. Гребінка, О. Афанасьєв-Чужбинський, Л. Жемчужников… А унікальним воно стало завдяки родині власників Линовиці – де Бальменів. Зусиллями Петра Антоновича, а потім його сина – Якова створений прекрасний парк. Линовиця з непримітного села на початку XIX ст. перетворилася на визначний культурний та мистецький осередок, відомий передусім міцною дружбою Якова де Бальмена і Тараса Шевченка: обидва художники, письменники, однодумці… Яків зробив більше 30 ілюстрацій до «Кобзаря» Шевченка, який в свою чергу присвятив йому поему “Кавказ”, – розповідає керівник краєзнавчого музею Линовицької школи Людмила Лазаренко.
І дійсно, з моменту створення Линовицької громади, на території парку підтримується постійний порядок, де ви не побачите завалів з сухих гілок чи сміття, розроблений свій туристичний маршрут з вказівниками, який включає дерево братів Ярошенків та знаменитий дуб «Три брати», в тіні якого відпочивав та творив великий Кобзар. До речі, за останніми висновками спеціалістів, йому виповнилося вже понад 600 років. Відновлений місток кохання, облаштована зона відпочинку та волейбольний майданчик на березі ставка, відновлюється в’їзна брама з вежею… Серед планів на майбутнє – відновлення ставка в парку та острова троянд, встановлення альтанки, висаджування дерев тощо.
Тому одним з підсумків консультації стала домовленість про подальше залучення фахівців зі створення садово-паркових композицій та розробки туристичного потенціалу парку і громади в цілому. Окрім цього, детально зупинилися на діючих грантових програмах, які стосуються питань захист у довкілля, та обговорили шляхи популяризації культурно-історичної спадщини Линовиці.
Відновлення парку в Линовиці – це гарний приклад не лише шанобливого ставлення до своїх видатних предків та відновлення їхньої слави, а й турбота про майбутні покоління, можливість дихати чистим повітрям (ліси та парки − «легені планети») і безсумнівно збереження для нащадків пам’яток природи, історії та культури рідного краю.
Проєкт «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади» здійснюється Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки Міжнародний фонд «Відродження» та European Union in Ukraine в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.