Проблемні питання, пов’язані з належним вшануванням у Чернігові загиблих у війні, обговорили в ОВА

Стосовно питань меморіалізації пам’яті Героїв у місті Чернігові вже відбулося вісім зустрічей: шість – із представниками родин загиблих і дві – технічні. Вони були непублічні.
Між тим, на сьогоднішню зустріч (13 березня) запросили представників засобів масової інформації.
Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус пояснив це тим, що надійшло звернення від ініціативної групи з цього приводу, і ця ж група також звернулася до ЗМІ.
Тож ситуацію із меморіалізацією пам’яті вперше обговорили публічно за участю представників родин загиблих Героїв, ОВА, МВА, міської ради.

Щоправда, ініціатори звернення на зустріч не прийшли, але обговорення все одно відбулося. Зазначалося, що всі питання, винесені на розгляд, – не нові, їх обговорюють із вересня минулого року. І що питання меморіалізації мають розглядатися в єдиному ключі. Також наголошувалося, що це питання має вирішитися в Чернігові якомога швидше.
Обов’язковий супровід екіпажем поліції поховальної процесії загиблого Героя
Представник ТЦК і СП, присутній на зустрічі, повідомив, що з цим проблем немає. На сьогодні всі поховання відбуваються із супроводом територією міста до місця прощання та кладовища. Це відбувається без винятків.
Дмитро Брижинський, начальник Чернігівської МВА, підтвердив, що з цим проблем не виникає: «Інколи поліції не буває, але екіпаж ВСП постійно присутній. Під час виходу кортежу з Катерининської церкви вони перекривають рух і в подальшому супроводжують».
Також ішлося про те, що родини загиблих і громадськість Чернігова хотіли б, щоб машина, яка везе загиблого Героя, була помітною, і всі розуміли, яке це поховання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ворог обстріляв три громади на Чернігівщині
Присутність працівників місцевої влади на похованні та зустрічі кортежу
У Чернігові це точно відбувається на 90%. В’ячеслав Чаус попросив, щоб обов’язково місцева влада була присутня.
Вручення нагород полеглим Героям громади міста Чернігова
За поданням військових частин у Чернігові вручають відзнаку «За оборону Чернігова».
В’ячеслав Чаус наголосив, що всі, хто віддають життя за свою землю, сім’ї, точно заслуговують на відзнаку міста Чернігова. І це справедливо – вручити посмертну відзнаку родині. Між тим, сіверські захисники віддавали своє життя за Україну не тільки в Чернігові.
«Імовірно, це має бути окрема відзнака. Бо є відзнака «За оборону Чернігова» і її вручають тим, хто обороняв Чернігів. Але є багато чернігівських Героїв, які гинуть і продовжують гинути на війні на іншій території України, на тяжких ділянках фронту. То, ймовірно, має бути окрема відзнака», – наголосив начальник Чернігівської ОВА.
Найскладніше питання, про яке говорять із вересня минулого року, – це встановлення на постійній основі на Алеї Героїв портретів усіх полеглих.
В’ячеслав Чаус зауважив, що всі мають знати, яка ціна життя та скільки воїнів загинули.

І що під час кожної зустрічі це питання проговорюють, але позитивних зрушень не відбувається.
«Ситуація така, що в нас на Алеї встановлена частина портретів наших Героїв, потім їх знімають, на зберігання, так розумію, і встановлюють портрети інших Героїв. І ми неодноразово про це говорили вже на наших зустрічах. Герой, фото якого було розміщене на Алеї, а потім зняте, він перестав бути Героєм? Ні.
Мати, син якої загинув, чекає, поки портрет її сина поставлять на Алею Героїв. Так має бути? Ні.
Ми говорили про те, що міська рада розробить концепт, що дозволяв би портрети всіх наших Героїв, починаючи з 2014 року, розмістити на Алеї», – сказав В’ячеслав Чаус.
Вікторія Пекур, заступник чернігівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, сказала, що основна складність цього питання полягає в тому, що в Чернігові вже, на жаль, 1500 загиблих. То як розмістити одночасно таку велику кількість портретів на Алеї Героїв – питання дуже складне. Але на наступну зустріч представники міської ради мають надати конкретні пропозиції, як вони вбачають вирішення цього питання.
Натомість проблем з облаштуванням у школах музейних кімнат чи куточків пам’яті немає. До того ж, у цих кімнатах часто відбуваються патріотичні позакласні заходи.
Зупинка транспорту під час Загальнонаціональної хвилини мовчання
«Силою ніхто нікого зупиняти не буде. Хвилина мовчання має бути в серці і в голові. І на сьогодні, те, що я бачу на хвилинах мовчання, коли виходжу, то весь транспорт зупиняється. Такого немає, як було раніше, що транспорт їхав. Транспорт залишається і кожен віддає шану», – сказав В’ячеслав Чаус.
Також під час зустрічі наголошувалося, щоважливо, аби все, що робиться в Чернігові для гідного вшанування кожного і кожної, хто загинув у війні, вело до об’єднання, а не до роз’єднання.
Наступна зустріч із цього приводу відбудеться через 10 днів.
Ірина Осташко
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv