Суспільство

Рецепти і правила випікання Великоднього хліба

Пасха, паска, куліч — всі ці три слова вживаються на позначення одного й того самого — Великоднього хліба. Однак між цими поняттями є й певна, хоча і несуттєва, різниця. Пасха — це великодня страва, виготовлена з сирого чи вареного сиру та спресована у формі обрізаної піраміди, що символізує гріб Господній, та з літерами «ХВ», що має означати перемогу Христа над смертю та його Світле Воскресіння. А от паска і куліч — це пасхальний хліб, що робиться з борошна з додаванням інших інгредієнтів. Відрізняються вони, власне, лише стилем оформлення. Паску вправні господині прикрашують різними символами, візерунками тощо. А от куліч просто приливають білою глазур’ю, яку зазвичай роблять зі збитого із цукром білка, та присипають цукром. Раніше процес приготування паски займав цілу добу. Ввечері господині готували опару для паски. Яйця завчасно вбивали в окремий посуд і залишали трохи постояти. Тоді жовтки червоніли і паска була жовтішою. Замішену опару ставили на ніч в тепле місце, а вночі прокидалися й дивилися, чи досить вона тепла, чи гарно росте. Потім до опари додавали борошно і замішували тісто. Для пасок завжди залишали найкраще борошно. Замісивши, тісто лишали на 4-6 годин рости. Потім вже з готового тіста виробляли паски у циліндричних формах, знову лишали їх ще на 2-3 години доростати. В той же час розтоплювали піч і ставили пекти паску приблизно на 40-50 хвилин. За народними звичаями хазяйка повинна бути в чистому одязі, з чистими думками, приготувавши всі інгредієнти, вона має запалити свічку (бажано три, але можна й одну), та помолитися своїми словами, аби Бог поміг спекти паски високі та смачні.

Існує переконання, що традиція пекти паски походить ще з дохристиянських часів. Однак, як розповідають чернігівські священники традицію освячувати хліб під час великодньої Літургії започаткували ще апостоли. На знак незримої присутності серед них Спасителя вони залишали за столом під час трапези вільне місце і клали перед ним хліб — «артос». Куліч, або ж паска — це і є домашній варіант артоса. Який досі залишається одним із найдавніших символів Воскресіння Христового.

pasha-detail[1]

Рецепти українських пасок (із мережі Інтернет)

Варена сирна пасха «Царська»

Потрібно:

Сир (творог) — 1 кг

Масло — 200 гр

Сметана — 400 гр

Яйця — 5 шт

Цукровий пісок — 1,5 склянки

Ванілін — за смаком

Приготування:

Творог (бажано домашній) потрібно збити міксером до кремової маси. Окремо збивайте масло і додаєте до творога.

Окремо треба розтирати жовтки і півсклянки цукру. В іншій посудині треба збити білки та залишок цукрового піску.

Потім змішуємо акуратно всі інгредієнти і додаємо ванілін. В емальованому посуді все це варимо на тихенькому огні, весь час помішуючи і не доводячи до кипіння.

Але щойно з’явиться бодай один пухирець — треба одразу вимкнути. Краще недоварити, аніж переварити пасху.

Зваривши, залишаємо її холонути. Після готову пасху пресують у спеціальній деревяній або пластмасовій формі. Якщо немає форми — можна просто зцідити у марлі над чистою каструлькою і подавати в десертних мисочках.

Зберігається така пасха близько тижня.

Рецепт куліча від Віри Шаргородської з Одещини:

Страницы-из-Школа-гастронома.-Коллекция-рецептов-№-9-2013-3.pdf-Adobe-Acrobat-Pro_Страница_1_Изображение_0001

Потрібно:

Борошно

Кисляк свіжий, не кислий — 1 л

Цукор — 1 кг

Яйця — 10 шт

Жир домашній — 0,5 кг

Сметана — 200 гр

Ванілін — 1-2 пакетики

Сіль

Дріжджі

Приготування:

Спершу змішуємо разом кисляк, цукор, яйця, жир і дивимось, скільки в нас цього вийшло по об’єму. Потім розводимо і додаємо дріжджі магазинні, з урахування 2-2,5 ложки на 1 л.

Тоді додаємо борошно (обов’язково тепле) і замішуємо, поки тісто не стане густим. Залишаємо його в теплому місці на ніч. Вранці все ще раз перемішуємо, ставимо в форми — і в піч.

Поради:

Аби паска була гарною і блискучою, перед тим як ставити її пекти, потрібно помазати сирим яйцем. Прикрасити таку паску можна збитими білками з цукром (тоді треба їх ще трохи запекти в печі), а зверху ще й присипати кольоровою присипкою.

Рецепт печеної паски від Анни Лях із Закарпаття:

glazur_dlya_kulicha[1]

Потрібно:

Борошно — 2 кг

Масло — 200 гр

Яйця — 3-4 шт

Трішки олії

Трішки молока

Дріжджі

Ізюм — за смаком

Ванілін — за смаком

Вино червоне — 100 гр

Сіль

Цукор

Приготування:

Спершу розводимо дріжджі в молоці. Коли дріжджі підійдуть, розмішуємо і додаємо всі інші інгредієнти. Замішане тісто лишаємо киснути десь на 2 години.

У цей час замішуємо трохи білків та борошна з водою. З цього тіста виготовляємо різні прикраси для паски.

Коли тісто підросте, паски ставлять у форми, приліплюють зроблені візерунки і ставлять у пічку.

Поради:

Аби паска була золотистого кольору, вийнявши з печі, її потрібно змазати жовтком, збитим із цукром, і покласти ще на 5 хвилин у піч.

Ще статті по темі

Back to top button