Суспільство

Річка Десна віддаляється від Чернігова на кілометри

Десна – одна з небагатьох річок України, яка має велику природну інтенсивність переформування берегів. Через значну розгалуженість та звивистість (меандрування) русла виникає водна ерозія, яка призводить до постійного розмиву та руйнування берегів. На деяких ділянках річки спостерігається тенденція до природного спрямлення (прориву) русла.

Про це повідомляє Деснянське басейнове управління водних ресурсів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Десна зникає: чернігівські екологи б’ють на сполох (Відео)

Ці явища спричиняють не тільки негативні екологічні наслідки (застійні явища, просадки рівнів води, інше), а й несуть загрозу втрати прибережних земель, господарських і житлових будівель.

Однією з ділянок, де зафіксоване інтенсивне переформування берегів, є частина лівого берега річки Десна на околиці м. Чернігів (мікрорайон Бобровиця).

Розмив берегу спостерігається нижче від берегоукріплення (його протяжність 550 м), побудованого у 2003-2008 роках.

Відповідно до даних щорічного моніторингу, який здійснюється спеціалістами Деснянського БУВР, на даній ділянці довжиною в 1,5 км, середній розмив берега в межах даної ділянки за 2018-2019 роки становить 1,7 м, максимальний зафіксований розмив за останній рік – 5,2 м. Це явище призводить до поступової втрати прилеглих земель (лісу) (у 2018 році — близько 0,1 га), обміління русла та погіршення якісного стану вод.

При збереженні тенденції, інтенсивні руслові процеси можуть призвести до спрямлення русла річки внаслідок прориву меандри (ширина перешийку між крилами меандри на даний час становить 130 м). Це не тільки «віддалить» річку Десна від Чернігова на 2 км, а призведе до погіршення санітарно-епідеміологічної обстановки в мікрорайоні внаслідок замулення та заростання «старого» русла.

Для зменшення впливу шкідливої дії вод та гарантування екологічної безпеки місцевого населення необхідне проведення відповідних організаційних та технічних заходів, направлених на укріплення берегу р. Десна на даній ділянці.

Наразі Деснянське БУВР ініціювало звернення до Чернігівської міської ради з приводу вирішення даного питання шляхом консолідації спільних зусиль.

Ще статті по темі

Back to top button