У давнину селище Бахмач було поділено на дві частини
100 років тому селище Бахмач, що на Чернігівщині, було офіційно поділене на два села: Бахмач-1 і Бахмач-2.
І такий поділ тривав 25 років. Ці два села, які раніше були частинами одного села, мали й окремі сільські ради. Межею між ними стала Лібаво-Роменська залізниця, що проходила приблизно посередині села. У зв’язку з цим постійно виникали певні непорозуміння. Тому хоч і з плином чверті століття все ж було ухвалено рішення об’єднати два села назад в одне – Бахмач.
В історії цього одного з найдавніших поселень Київської Русі (згадується в «Повісті временних літ» під 1147 р.) є й інші цікаві факти.
1. Такий поділ Бахмача на дві частини існував і у ХVІІ ст. Тоді також було два Бахмачі: старий Бахмач і «град» Бахмач. У першому, очевидно, жили козаки, а в другому – міщани. Пізніше ці два поселення стали називатись Старосілля і Замок. Старосілля знаходилося біля Вознесенської церкви (нині діюча) – це було село Бахмач-2, а Замок – біля Успенської церкви (також нині працює) – село Бахмач-1.
2. Є відомості про те, що тут у ХІІІ – ХІV ст. було Бахмацьке удільне князівство, яке до середини ХІV ст. підпорядковувалося Великому князівству Литовському. Проте ця інформація практично не досліджена та потребує додаткового вивчення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оприлюднені графіки відключення світла на сьогодні
3. Бахмач кілька разів змінював свій юридичний статус: літописне містечко – сотенне містечко – село – місто – районний центр – селище міського типу – і знову місто.
4. Існують цікаві та підчас суперечливі пояснення назви Бахмача. Одна з версій трактує походження зі старотатарської мови та означає «болото». Інше пояснення походження від половецького слова «бохмача» – водопій. Ще одна версія пояснює тюркське походження. «Бахмач» тюркською означає «баштан».
Прихильники цієї версії зазначають, що, скоріш за все, на цій території наприкінці І тисячоліття н. е. київські та чернігівські князі поселяли полонених печенігів та інших вихідців із тюркських орд, які й назвали своє поселення своєю мовою. Фахівці з мовознавства не погоджуються з тюркським, татарським чи половецьким походженням і звертають увагу на те, що ця назва походить зі праслов’янської та старослов’янської мов і складається з двох частин: «бах» – сире, мокре місце і «моч» – болото. А прив’язка про походження назви від половців чи татар тому, бо тут вони випасали свою худобу й поїли її в болотах і річці Бахмачці. Дійсно, Бахмач розташований у доволі болотистій місцевості.
Ну і гідронім – походження назви селища від назви річки Бахмачки – ніхто не скасовував. Це розмаїття гіпотез і версій походження тільки однієї назви підтверджує те, що старовинні міста та селища приховують у своїй історії чимало цікавих і дивовижних фактів. Більше про це старовинне містечко можна дізнатися в Бахмацькому історичному музеї.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Джерело: Чернігівщина туристична, за матеріалами bhrr.gov.ua, wikipedia, Валентини Пушенко, директорка КЗ «Бахмацький історичний музей ім. М.Г. Яременка» БМР