Суспільство

Як вберегти сади та городи від весняних приморозків: рекомендації чернігівського еколога

Після недовгого потепління до Чернігівщини знову прийшло похолодання. Зокрема, минулої ночі стовпчики термометрів подекуди опускалися до позначки 0 – 5 градусів. Між тим, це час, коли багато людей уже посадили городи, коли вже цвітуть сади.

Тому жителі Чернігівщини починають нарікати, що не буде врожаю кісточкових і полуниць.

«Весняні приморозки в нашому регіоні – це звичайне явище, особливо наприкінці квітня – в першій декаді травня. І зрозуміло, що й висаджені теплолюбні рослини, і овочеві культури можуть постраждати. Це розсада помідорів, огірків, баклажанів, перцю, а також картопля, якщо вона рано зійшла.

Для плодових більший ризик, якщо заморозки в повітрі. Бо ті плоди, які зав’язуються, зокрема кісточкові культури, можуть постраждати.

Що стосується дикорослих рослин і квітів, то такі рослини, як тюльпани, гіацинти, нарциси, півники, більш адаптовані, можуть витримувати зниження температури. І пошкоджень на них ми не будемо спостерігати», – в коментарі для ЧЕЛАЙН зазначив Юрій Карпенко, відомий чернігівський еколог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як подолати безсоння: лікарська консультація для чернігівців

Тож заморозки несуть основну небезпеку для теплолюбних рослин, які почуваються комфортно за середньонічних температур + 10 градусів.

«Зрозуміло, що коливання та зниження температури призводять до зниження чи припинення росту, розвитку різних хвороб, а це певні ризики для врожаю. Бо рослина після того, як буде пошкоджена чи приморожена, відтворюватиметься або даватиме нові бічні пагони, або поновлюватиметься, якщо залишаться її точки росту», – сказав Юрій Карпенко.

Що стосується захисту від заморозків, то вони різні. Найпростіший механічний – поліетиленова плівка, агроволокно, пет-пляшки, якими накривають розсаду, створюючи своєрідний мікроклімат.

«Якщо, наприклад, полуниці зацвіли, то вони теж страждають від заморозків, будуть пошкоджені. Краще накрити їх агроволокном, якщо це невелика діляночка. До того ж, нині є різні розміри агроволокна – завширшки 1,5 метра, 3 метри і 6 метрів. На ніч краще зробити повітряну подушечку для цих рослин.

Для захисту садів і виноградників від заморозків здавна використовується спосіб задимлення. Тобто ввечері садівники розводять вогнища, щоб дим обкурював плодові та виноград, аби запобігти їх підмерзанню.

Можливо, під час війни це не дуже хороший спосіб, але він традиційний. Якщо приморозки на поверхні ґрунту, то плодові дерева уражені не будуть», – пояснив еколог.

За його словами, найкращий спосіб запобігання примороженню рослин – дотримання природних циклів, тобто висаджувати теплолюбні культури після 20 травня в нашому регіоні, бо температурні коливання не сприяють росту.

«Рослини, які висаджені навіть пізніше, все одно наздоганяють рослини, які висаджені раніше, за умови, що їх поливають, доглядають. Такі рослини прискорюють свій ріст за оптимальних температур», – розповів Юрій Карпенко.

Натомість, якщо картопля та інші культури на городі вже посаджені, але листочки ще не вилізли на поверхню ґрунту, то заморозки їм не страшні і непокоїтися не варто.

Ірина Осташко

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button