Суспільство

Житлові субсидії: що варто знати

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області продовжує роз’яснювати актуальні питання щодо розрахунку/перерахунку субсидій.

Чи враховується при розрахунку субсидії дохід членів сім’ї, які не проживають у житлі, але зареєстровані?

Якщо члени сім’ї, які зареєстровані, але не проживають у домогосподарстві, нададуть підтверджуючи документи про фактичне місце їх проживання, тоді дохід таких членів сім’ї при розрахунку до субсидії не враховуються.

У випадку, коли у складі домогосподарства кількість зареєстрованих членів домогосподарства, які фактично проживають, є меншою, ніж кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства, які фактично в ньому проживають. Рішення в такому разі приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та/або документів, що підтверджують «непроживання» особи за адресою домогосподарства.

Як оформити житлову субсидію громадянам, які втратили роботу?

У разі відсутності доходу та сплати ЄСВ житлова субсидія може призначатися, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи, не менше місяця були зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні.

При цьому для осіб, які втратили роботу в період воєнного стану і зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні та їм призначена допомога по безробіттю, при розрахунку житлової субсидії до доходу замість суми отриманої заробітної плати за попереднім місцем роботи враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням субсидії. Тобто за субсидією можна звернутися за місяць після першої виплати.

Чи враховуються у дохід виплати ВПО, допомога за розміщення переселенців, допомога від ООН?

Виплати ВПО, допомога за розміщення ВПО за програмою «Прихисток» та інші види допомог від міжнародних організацій не будуть зараховані громадянам до середньомісячного сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.

Як здійснюється виплата субсидій при втраті газу або опалення через обстріли?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року, було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій. Тепер в зоні бойових дій або на деокупованих територіях особи, житло яких постраждало від обстрілів, можуть отримувати субсидію. Нараховуватися виплати будуть за використання побутових електроприладів для обігрівання житлових приміщень. Застосовуватися будуть соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На одній із центральних вулиць Чернігова не буде води

У зв’язку з війною люди були змушені виїхати за кордон. Як враховується склад сім’ї при подачі документів на субсидію?

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів. До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.

Які особливості призначення субсидії для внутрішньо переміщених осіб?

Право на отримання субсидії ВПО мають за фактичним місцем проживання, а не за місцем реєстрації. При цьому дозвіл власника орендованого житла не передбачений чинним законодавством. ВПО необов’язково мають подавати договір оренди житла, однак у такому разі посадові особи виконавчого органу роблять акт обстеження щодо фактичного проживання та передають до ПФУ. Це необхідно для того, щоб визначити склад сім’ї та підтвердити те, що зазначено в декларації, бо в цьому приміщенні можуть бути зареєстровані інші особи.

Після закінчення строку отримання житлової субсидії домогосподарствам, у складі яких є ВПО, автоматичне призначення не відбувається, а заявник повинен знов звернутися з відповідним переліком документів для її призначення на наступний період.

Як здійснюється призначення допомоги на опалення, якщо будинок пошкоджений?

До Положення про порядок призначення житлових субсидій внесли зміни, відповідно до яких при визначенні права на субсидію особам, які мають у власності більш ніж одне житлове приміщення, не враховується житло, яке знищене або непридатне для проживання внаслідок бойових дій або з інших причин. При цьому має бути відповідна інформація в державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, або наявне документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування такого факту знищення/пошкодження житлового приміщення.

Розрахунок розміру житлових субсидій в опалювальний сезон домогосподарствам, розташованим у населених пунктах, які потрапили в район проведення воєнних (бойових) дій, здійснюється на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства або фактичного місця проживання особи та акта про відсутність централізованого постачання теплової енергії та/або природного газу. Такий акт складається органами місцевого самоврядування.

При цьому, якщо особа намагається подати документи на субсидію саме на те житло, яке пошкоджене/зруйноване, і в цьому житлі відсутнє нарахування комунальних послуг, то така заява суперечить самому визначенню субсидії, і така особа не має права на отримання виплат субсидії на пошкоджене житло.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

За інформацією Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Ще статті по темі

Back to top button