Аномальна погода: як перепади температур вплинуть на майбутні врожаї
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2020/06/unnamed-1-5-e1591972085370.jpg)
Травневі холоди різко змінила червнева спека. Такі перепади погоди вплинули на багатьох жителів Чернігівщини, але найсильніше наслідки кліматичних аномалій відчули городники та селяни.
Анна Ігнатенко живе в селі Тиниця Бахмацького району та має власний город на 40 соток. Тут вирощує найрізноманітніші культури, основною з них є картопля сортів «Гатчинська» і «Белла Роса». Є на її грядках кормовий буряк, капуста, редиска, огірок, морква та інші овочі. Зараз робота на городі кипить.
Анна Ігнатенко с. Тиниця Бахмацького району пояснює: «Основне, чим ми зараз займаємося, – сапаємо. Краще це робити зранку. Ми встигаємо просапувати до 8-ї ранку, оскільки, якщо виконати таку роботу пізніше, то спека може неабияк нашкодити корінню рослин, та й нам самим так комфортніше працювати».
Щодо врожаїв, то в жінки вже вродили полуниці. Каже, що цього року вони порадували, ягід буде багато. А от з огірками ситуація складніша.
«З голоду, звісно, не помремо, але огірки навряд чи будуть, це вже видно. Паростки погоріли від спеки. Сіяли цю культуру двічі. Перший раз огірки взагалі не зійшли, а вдруге зійшли, але рослини дуже слабкі. Ми знайшли вихід із ситуації і посадили огірки в парнику, там вони вже квітнуть. Також зав’язуються клубні картоплі. Вона також наразі буяє цвітінням. Весь город у рожевих і білих квіточках», – зазначила господиня.
За її словами, майбутні урожаї передбачити важко, все залежатиме від опадів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В області зібрали рекордний урожай – майже п’ять мільйонів тонн зернових
Із цим погоджується і жителька села Киїнка, що в Чернігівському районі. Дарія Хомазюк розповіла, що через холоди, які приніс травень, багато овочевих культур затримались у рості.
«Здебільшого це стосується томатів, перців, кабачків та огірків, адже це теплолюбні овочі. Сподіваємося на непоганий урожай цибулі. Особливо добре зараз росте та, що була висаджена на зиму. Думаю, буде і гарна картопля. Але погодні умови непередбачувані, а кінцевий результат залежить саме від них. Тому прогнозувати, що вродить цього року, важко», – каже пані Дарія.
На городі в Киїнці працює вся родина. Обробляти грядки починають вже о 5-й ранку, а завершують ці роботи о 9-й.
«Можна це робити й увечері, після 7-ї години. Наразі полемо городину, обгортаємо картоплю, прориваємо столовий і кормовий буряк, моркву. Помідори обробляємо спеціальними засобами, які борються з фітофторою. Окрім цього, підживлюємо їх фунгіцидом, що запобігає виникненню грибкових захворювань, а також мікро- та макродобривами», – зазначає Дарія Хомазюк.
На городі Юрія Вульвача з Козельця цього року огірки також не зійшли. Втім, добре ростуть боби, які він збирається вирощувати.
«Цього року нам у принципі пощастило, оскільки було багато дощів і більшість культур добре прижилася, зокрема картопля. Вже квітне малина. Але от, наприклад, квасоля погано зійшла. У багатьох людей висохли полуниці, а в мене вони якраз під деревами ростуть, тому були захищені від надмірного сонця. Вродили непогано. Абрикоси в декого підмерзли, а в мене вони збереглися. Листя на аґрусі поїли шкідники, тому погоріли на сонці і ягоди», – каже Юрій Вульвач.
За його словами, зараз основною роботою на городі є прополювання. Бризкає дерева від шкідників. Поливу поки що небагато, адже земля ще мокра. Втім, якщо спека триматиметься й далі, то додасться і ця робота.
«Зараз у нас на вечір вимикають воду, тому ми вже подумуємо пробити свердловину, аби мати нормальний полив навіть у спеку», – ділиться планами пан Юрій.
Цього року його родина вирішила спробувати вирощувати солодку картоплю – батат, притаманний для Латинської Америки. Чоловік каже, що в нас він приживається складно.
«Сподіваюся, що урожай загалом буде непоганий, але погода вносить свої корективи», – розповів чоловік.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де в Україні зібрали найбільший урожай зернових, соняшника та картоплі (Інфографіка)
Староста села Блистова, що на Менщині, Роман Боюн розповів, що тут люди прокидаються о 4-й ранку і йдуть поратись на свої городи. Сапають грядки до 6-7-ї години, а вдень відпочивають, оскільки працювати в таку спеку дуже важко. Повертаються на городи після 8-ї години вечора, коли спека спадає.
«Основною культурою, яку в нас вирощують, є картопля. А так усе садять. У багатьох є худоба, тому люди вирощують багато буряків і моркви. Цього року багато насіння пасльонових просто згнило у ґрунті, коли йшли рясні дощі. А в нашому селі багато людей здають огірки на продаж, тому довелося вдруге їх пересіювати», – зазначив Роман Боюн.
Він каже, що засухи ще нема, вологи в землі достатньо. У селі сподіваються на хороші врожаї.
«Цього року редиска добре вродила. Вже є полуниці, черешні, вишні, думаю, будуть. На яблунях позав’язувалися плоди. По весні попримерзали абрикоси, але все ж таки вони відійшли. Картопля теж має дати непоганий результат. Та поки що важко прогнозувати урожай, усе залежить від погоди», – наголосив Роман Боюн.
Також він розповів, що зараз жителі Блистової активно заготовляють на зиму сіно для корів. Погода дає можливість безперешкодно його висушувати.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv