Фотосправа і світ книжок – захоплення чернігівки Олени Куннової
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417683219_1079257196747569_6048111948523800901_n-e1705480087270-780x470.jpg)
Кажуть, якщо людина знаходить роботу до душі, то їй жодного дня недоведеться працювати. Це твердження справедливе стосовно чернігівки Олени Куннової, яка знайшла себе і в професії, і в творчості.
Пані Олена народилася та живе в Чернігові. У 1998 року закінчила Чернігівський державний педагогічний університет ім. Т. Шевченка (тогочасна назва вишу) та отримала спеціальність вчителя історії та народознавства, але з викладацькою діяльністю якось не склалося, про що, чесно кажучи, зовсім не жалкує.
Із дитинства її приваблювали книжки: як фізичною формою, так і можливістю занурюватися в різні світи. Змалечку ходила з батьками до бібліотек, сама була активним читачем. До речі, бібліотекарі дівчинці здавалися мало не небожителями, які мають вільний доступ до скарбів – книжок.
Після закінченняпедуніверситету, багато передумавши, Олена Куннова схилилася до того, що більше хоче працювати в бібліотеці, ніж у школі.
«Наприкінці 2005 року доля привела мене до Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського. Щоб глибше засвоїти омріяну професію, я вступила до Ніжинського училища культури та мистецтв ім. М. Заньковецької на спеціальність «бібліотечна справа» і у 2008 році отримала диплом із відзнакою.Тепер я в бібліотеці обіймаю посаду головного бібліографа», – зазначає пані Олена.
Водночас, скільки себе пам’ятає, Олена Куннова завжди займалася чимось творчим: малювала, плела спицями, доволі довго вишивала хрестиком, навіть писала оповідання та вірші, але коли в її руках опинилася цифрова фотокамера, все інше відійшло на другий план.
«Колись у моїй родині фотографією захоплювався мій дід Іван Дмитрович. Він був військовим льотчиком, а свої творчі прагнення втілював під час фотографування навколишнього світу та своєї родини. Завдяки дідові я маю чудовий сімейний фотоархів за батьковою лінією.
Я пробую фотографувати в різних жанрах: природу, людей, створювати натюрморти, робити фоторепортажі, тобто все, що мене зацікавить. Якщо кудись їду, фотокамеру обов’язково беру з собою.
Свої роботи на широкий загал я найбільше показую на своїй особистій сторінці на Facebook, іноді відвідую сайт Photographers.ua, беру участь у фотовиставках: клубних та організованих за результатами різних фотоконкурсів. Маю диплом І ступеня в VI Національному фотоконкурсі «Моя найкраща фотографія», посідала перші місця в обласному фотоконкурсі «Життя як книга», отримала диплом ІІІ ступня V Київського весняного вернісажу, є й інші відзнаки, пов’язані з фотомистецькою діяльністю. Також маю кілька каталогів всеукраїнських фотоконкурсів, куди вміщено мої фотографії», – розповідає Олена Куннова.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417396347_378894058160628_7922457902547594197_n-856x642.jpg)
За її словами, фотографія нині доступна майже кожному. Є можливість одразу переглянути знімок, немапотреби морочитися так, як у плівкові часи. Але не все так просто. Щоб робити хороші кадри, треба розвиватися, навчатися, спостерігати, знати можливості своєї камери та вміти ними користуватися.
«Я переважно займаюся самоосвітою: читаю книжки та статті про фотографію, іноді дивлюся тематичні відеоуроки в інтернеті, роздивляюся роботи видатних фотохудожників… І я дуже рада, що в моєму житті вже понад 11 років є фотоклуб «Прекрасне поруч», який у 2012 році в Чернігівській міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського було створено завдяки відомим чернігівським фотографам Віктору Кошмалу та Миколі Турчину.
На роботі знали про моє захоплення фотографією, я часто фотографувала бібліотечні заходи, тому координувати діяльність фотоклубу «Прекрасне поруч» доручили саме мені», –каже пані Олена.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417583042_1084152736108852_1383371556999266851_n-731x642.jpg)
Перше засідання фотоклубу відбулося 22 листопада 2012 року. Завдяки цьому клубу Олена Куннова познайомилася з чернігівськими фотографами, знайшла не тільки однодумців, але і друзів.
На засіданнях основну увагу приділяють обговоренню фотографій. Кожен фотолюбитель має можливість принести на обговорення свої роботи, а також висловити свою думку стосовно робіт інших клубівців. Серед відвідувачів фотоклубу є члени Національної спілки фотохудожників України, які виступають координаторами процесу обговорення та за потреби дають важливі професійні поради.Також активно практикують виїзні засідання, пленери, мистецькі заходита зустрічі з цікавими людьми.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417603143_869470514928398_6670120891334591359_n-991x642.jpg)
Фотоклуб «Прекрасне поруч» зробив значний внесок у популяризацію чернігівської фотографії. Члени фотоклубу неодноразово ставали переможцями та фіналістами багатьох фотоконкурсів, зокрема й міжнародних,і регулярно представляли як звітні, так і тематичні фотовиставки на багатьох виставкових майданчиках Чернігова та далеко за його межами.
2020 року відбувся дебют фотоклубу «Прекрасне поруч» у Фестивалі фотоклубів України. Колекція з 24-х світлин посіла шосте місце в загальному рейтингу, а фотоклуб отримав диплом лауреата XIV Фестивалю фотоклубів України та подарунковий каталог.
«Повномасштабна війна, певна річ, пригальмувала творче життя нашого фотоклубу, але не зупинила. Щоб підтримати одне одного у важкий час, ми з травня 2022 року почали зустрічатися, здійснювали прогулянки пораненим Черніговом, слухали цікаві розповіді нашого фотоклубівця, історика та екскурсовода Сергія Колотуші й, звісно, фотографували. Дехто з чернігівців звертав увагу на компанію з фотоапаратами, але ми пояснювали, що ми з фотоклубу – і все було нормально.
До річниці початку повномасштабного вторгнення в Чернігівській міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського наш фотоклуб представив фотовиставку «Чернігів: незламна весна 2022-го». Основу експозиції становили фотографії, зроблені фотоклубівцемВасилем Катіманом під час облоги. Василь Віталійович на презентації згадував, як його затримували, вимагали пояснень, наполягли на видаленні частини фотографій, але все ж таки дещо зберегти вдалося. Ці зафіксовані миті – свідчення страшного злочину, який росія вчинила проти нашого рідного Чернігова», –пояснює Олена Куннова.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418150519_940747841171546_1057933158884760879_n-951x642.jpg)
25 травня 2023 року клубівці почали, як і раніше, двічі на місяць проводити засідання. Спочатку збиралися в Бібліотечному пункті на П’ятницькій, а нещодавно, коли відремонтували пошкоджену російською ракетою Чернігівську міську бібліотеку ім. М. Коцюбинського, повернулися до її читального залу.
19 грудня в Науковій бібліотеці Національного університету «Чернігівська політехніка» фотоклуб презентував звітну фотовиставку, яка має назву «Виставка, відкладена війною». Декілька останніх років поспіль на засіданнях проводять клубні фотоконкурси, з фотографій-переможців потім формують звітні виставки.
«На початку 2022 року ми готували чергову звітну фотовиставку, планували на березень відкриття, протерашистське вторгнення змусило в той час згорнути творчі плани, але ми все ж таки цю виставку, відкладену війною, зробили.
Організатор та куратор клубних фотоконкурсів – знаний чернігівський фотохудожник Сергій Тарабара. Він також є членом Національної спілки фотохудожників України, йому під силу в багатьох жанрах зробити чудові світлини. І я не знаю нікого з чернігівських фотографів, хто мав би стільки найвищих нагород національних і міжнародних фотоконкурсів.Від усього фотоклубу я хочу йому подякувати за чималу роботу з організації та впорядкування фотовиставки, яку ви можете зараз побачити, завітавши до «Чернігівської політехніки», –покликала на захід усіх охочих Олена Куннова.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418000979_889683699526632_4267396494284615481_n-966x642.jpg)
До речі, чернігівців, яких цікавить фотомистецтво, вона запрошує на клубівські засідання, що відбуваються за адресою Княжа, 22. Для читачів бібліотеки вхід вільний. Про час засідань можна дізнатися в групі фотоклубу на Facebook(https://www.facebook.com/groups/295916453852678).
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418219690_864217255501451_2992577910497991666_n-927x642.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418418445_210974015425711_4417374617480740784_n-871x642.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418576615_399866982503929_6784632258031006998_n-988x642.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417618973_1413100566311251_5830350075355330678_n-969x642.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417969471_925722265861075_6894663753434066180_n-909x642.jpg)
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417356575_872134298028769_91592882444094196_n-456x642.jpg)
Спілкувалась Ірина Осташко
Фото з архіву Олени Куннової
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv