Рак шийки матки на Чернігівщині: яка ситуація та як жінкам вберегти себе від хвороби
Минулоріч рак шийки матки вперше діагностували у 87 жінок з Чернігівщини, із них у 48 – на пізніх стадіях (31 – на третій, 17 – на четвертій).
Найбільшою проблемою у цьому контексті є якраз високий рівень занедбаності. Адже на ранніх стадіях цей вид раку успішно проліковується, й жінка може продовжувати жити повноцінно. Натомість майже у кожної другої пацієнтки, якій встановлюють діагноз, – занедбана стадія.
Про те, як жінкам не проґавити розвиток раку шийки матки та що для цього можна зробити безоплатно, розповів лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб.
Лікар пояснює: такасумна статистика спричиненатим, що рак шийки матки на ранніхстадіяхзазвичай протікаєбезсимптомно, а жінки не йдуть до лікарів, поки їхнічого не турбує, тобто на профілактичні огляди, які є обов’язковими.
Раку шийки матки зазвичайпередуютьпередраковістани – дисплазії. Дисплазія – цеще не рак. Але, якщоїї не діагностувати та не лікувативчасно, вона може у ньогоперерости. За словами онкогінеколога, термінвиникнення раку відпередракового стану – 5–8 років. Тож, і жінка, і лікармаютьдостатньо часу, щобвиявити та здолатихворобу, поки вона не є онкологічною.
ПАП-тест – шанс виявити рак шийки матки на нульовійстадії
Найкращий спосіб виявити хворобу на ранній стадії – щорічний огляд у гінекологата ПАП-тест (цитологічне дослідження)раз на 2-3 роки, починаючи з 21-річного віку. ПАП-тест, пояснює Олександ Зуб, –швидка і безболісна процедура, але вона дозволяєвиявити рак на так званійнульовійстадії, а такожклітинизізмінами, щопідвищуютьризик раку.
Більше того,наголошуєлікар,ПАП-тестможнабезоплатнозробити у гінеколога в закладах охорониздоров’я, якізаконтрактованіНаціональною службою здоров’яУкраїни. А до гінекологакожнажінкамаєможливістьзвертатисянавіть без направлення.
Раку шийки матки можна запобігти
Більшість випадків раку шийки матки спричинені вірусом папіломи людини. Вакцинація від ВПЛ до початку статевого життя на понад 90% знижує ймовірність розвитку злоякісних новоутворень. Понад 100 країн вже внесли вакцинацію від ВПЛ у національні календарі щеплень. В Українівона поки входить до списку рекомендованих, тож здійснюється коштом пацієнтів.
Вакцинація від ВПЛ, профілактичні огляди та ПАП-тест – прості і доступні кожному дії, які вбережуть від раку шийки матки. Обов’язково проконсультуйтеся щодо цього зі своїм сімейним лікарем чи гінекологом.