Перші чернігівські фотографи були за фахом фармацевтами: цікаві факти про початок фотосправи (Фото)
Ми вже розповідали, що історія чернігівської фотосправи недостатньо вивчена і чекає своїх дослідників. Але достеменно відомо, що перші фотографи з’явилися в Чернігові в другій половині ХІХ століття, вони й відкривали свої фотоательє.
Чи дорого коштувало сфотографуватися та як це відбувалося – в розмові з Максимом Блакитним, кандидатом історичних наук.
Пане Максиме, тож хто із чернігівських жителів другої половини ХІХ сторіччя міг собі дозволити користуватися послугами фотографів?
Зрозуміло, що це люди, які мали гроші. Наприклад, дворяни, міщани, купецтво. Але все-таки головну роль відігравав не соціальний статус людини, а її фінансова спроможність. Адже заможні селяни також могли дозволити собі цю послугу, однак це вже більше на початку ХХ сторіччя, коли салонів побільшало і між ними була конкуренція. Очевидно, що за таких умов працювала система знижок.
У той час люди фотографувалися з нагоди якихось свят?
Урочистість і святковість, звісно, були присутні, адже родини вбиралися в святковий одяг. І процес був схожим, як у радянських фотоательє: фотограф розпоряджався, кому сісти, кому встати, куди дивитися, як голову повернути, куди руку покласти. І так, усі чекали, поки вилетить «пташка».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Начальник ЧТУ розповів, що нині з водієм тролейбуса, який переїхав ногу 82-річному чоловіку в Чернігові
Скільки коштувала фотографія на початку ХХ сторіччя?
У середньому від 1 до 3 рублів, це було недешево. Але водночас негативи світлин залишалися у власників салонів. То людина, яка фотографувалася в салоні, за бажання могла повторно звернутися та попросити надрукувати або передрукувати додаткову фотографію.
Імовірно, в Чернігові не такі прогресивні фотоапарати чи технології використовували, як, наприклад, у Європі?
Усі технічні й технологічні новинки, що з’являлися в Європі, через два-три роки вже використовували в Чернігові. Йдеться про моделі фотоапаратів, додаткове обладнання. Водночас фотографи експериментували, шукали себе – хтось більше в портретній зйомці чи натурній зйомці за межами фотосалону. Чернігівські фотографи також їздили на міжнародні виставки, дивилися, як працюють їхні колеги з інших країн. То Чернігів аж ніяк не пас задніх.
Фотографи навчалися у Європі?
Фотографам треба було добре знати такі науки, як фізика і хімія. Тож фотографами часто ставали люди, які зналися на медицині й аптечній справі. Бо фотографам потрібно було вміти змішувати хімічні речовини. Той же фотограф Шелегель водночас був аптекарем-провізором.
Так, в аптечному магазині «Модерн» діяли такі відділи: аптечний, косметичний, електричний і фотографічний. Фотоапарати коштували від 2-3 рублів до 150 рублів.
Загалом наприкінці ХІХ – на початку ХХ сторіччя в Чернігові працювали 5-6 салонів. Такої кількості було достатньо, щоб задовольнити потреби міста, в якому на той час налічувалося 30-35 тисяч жителів.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Ірина Осташко
Фото надані Максимом Блакитним