Лицарі світосприйняття: в Чернігові відкрили міжнародний АРТ-проєкт (Відео)

«Лицарі українського романтичного світосприйняття Коцюбинський і Параджанов» – саме таку назву має арт-проєкт, який презентували у Чернігові. Він присвячений 96-й річниці від дня народження вірменського режисера та проходить у рамках міжнародного проєкту Paraganov ART.

«20-25 років тому зібралися видатні митці українські та визначили, що, якщо не маємо музею Параджанова, а потрошки вже час працює проти нас і треба якось зібрати те, що ми маємо по своїх домівках, і передати молоді. І от ми визначили, що треба, якщо немає музею Параджанова, то треба зробити виставку та показувати», – Олена Оганесян, голова Вірменського товариства культурних зв’язків АОКС-Україна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Краєзнавчий вимір історії»: виставка у бібліотеці Короленка

Чернігів став 79-м містом, де презентували виставку, на якій представлені авторські роботи із зображенням Сергія Параджанова.

«Отут ми маємо роботи, наприклад, це Михайло Назбер, Швеція. Це люди, які якось були знайомі з Параджановим у різні роки його життя. І ми зібрали їх, але вони з підписом. Якщо тут і привезені копії, то це тих документів, які ми маємо в оригіналі, але те, що ми не можемо вивозити, ми привезли як копії», – Олена Оганесян, голова Вірменського товариства культурних зв’язків АОКС-Україна.

«Саме сьогодні дуже важливо те, що в цьому проєкті задіяно багато країн і тут представлена творчість двох народів – вірменського й українського», – Олександр Левочко, директор департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ніжинські татусі у фокусі: відбулась фотовиставка до Дня батька

Симбіоз двох митців яскраво проявляється у творі «Тіні забутих предків», який написав Михайло Коцюбинський, а через 50 років Параджанов зняв за його мотивами фільм. Після зйомок картини режисера посадили до в’язниці за український буржуазний націоналізм.

«Саме у фільмі «Тіні забутих предків» радянська влада відчула оту справжню українську суть, яку не можна нічим знищити, а Параджанов її передав. Це і глибинний фольклор український, його намагалися перетворити на шароварщину, а Параджанов його показав справжнім. Молитва звучала, ікони там кілька разів. Цього не можна було показувати. І от у цьому побачили його шкідливість», – Наталія Коцюбинська, куратор виставки.

Чернігівська художниця Олена Загребіна завітала на виставку про Параджанова, адже багато років захоплюється його творчістю. Каже, що справа режисера має продовжуватися і зараз.

«Є чудовий твір «Intermezzo», з ним можна було б попрацювати і створити фільм. Але до цього треба дійти. Адже над фільмом «Тіні забутих предків» працювала потужна команда. І такі люди живуть серед нас. Тому я дуже радію, що в Чернігові відкрилася така виставка», – Олена Загребіна, відвідувачка виставки.

Організатори виставки зазначають, що запрошуватимуть подивитися її школярів, аби ті могли ближче познайомитися з двома митцями. Експозиція представлена в Чернігівському музеї імені Коцюбинського і триватиме до 9 лютого.

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register