Суспільство (відео)

Фарфорові красуні зі смітника: чернігівка дає друге життя раритетним лялькам (Відео)

«Загалом через мої руки за чотири роки пройшли приблизно 400 ляльок. Це я не рахую тих ляльок, яких ми з донькою створюємо самі».

Реставраторка-любитель Наталія Глазкова мріяла зібрати власну колекцію фарфорових ляльок. Але не простих, а відновлених власними руками. Тому жінка самотужки вивчала технологію роботи з різними матеріалами через форуми в інтернеті та власний досвід.

«Склеювання фарфору відбувається на основі епоксидної смоли. Вона дає не лише хороше зчеплення, але й додаткову фіксацію зсередини. А дрібний ремонт – це відмити, замінити очі, відновити стару перуку або пошити нову»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Саме ця стадія роботи є мало не найбільш кропіткою. Аби лялька мала гарну зачіску, пані Наталія розбирає старі перуки та створює нові, пришиваючи особливим чином.

«Беремо трес, пришиваємо його руками, а потім прострочуємо на машинці. Він має йти по спіралі»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Колекцію майстрині становлять вінтажні іграшки. Часто вони потрапляють до майстрині в жахливому стані. Тому всі обличчя для своїх ляльок майстриня перемальовує сама, наклеює їм вії, іноді навіть доводиться робити зуби. Страждає й тіло іграшки, тому його жінка перешиває. Часто й саму ляльку збирає заново.

«Тобто руки – від однієї, руки – від іншої, голова – від третьої. Більшість цих ляльок була проблемною, їх очікувало сміттєзвалище. Дуже часто доводиться оцей розпис відмивати, бо або фломастерами, або ще чимось… Оця дівчинка потрапила до мене залита чимось на кшталт туші, у неї фактично не було обличчя»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Своїх ляльок майстриня називає рідними, дає їм імена, записані на авторських бирках. Особливо жінці запам’ятався ремонт Софі, яка потрапила до майстрині від іншого реставратора.

«Мені довелося віддирати з ляльки монтажну піну, переклеювати очі, перешивати тіло, приводити до ладу»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Ляльок пані Наталія купує на сайтах оголошень і чернігівських барахолках. А от матеріали для лялькових вбрань знайти складніше.

«Матеріали доводиться дуже наполегливо шукати в магазинах секонд-хенду. Я намагаюся дівчаток одягати в тканини, відповідно до часу їх виробництва. Тобто це льон, натуральний шовк, натуральний крепдешин. Здебільшого ставиться акцент на старі тканини. Так само й кружева»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Прикрашати ляльок пані Наталії допомагає її донька Анна. Разом із мамою вона займається розробленням концепції майбутніх ляльок. Є у дівчини й власна колекція маленьких іграшок, створених її руками за прикладом мами.

«Тут більше фантазійна тематика. Можливо, десь у якихось книжках я це бачу, можливо, і отак із якихось окремих матеріалів створюється образ однією ляльки, потім збираємо матеріали – і створюється інша лялька»,- Анна Свідова, донька реставраторки-любительки.

Зараз дівчина закінчує навчання в університеті. Своїх ляльок вона демонструвала на конкурсі «Студент року», де здобувала призові місця.

«Це хобі, воно приносить задоволення, людям подобається. Мені подобається показувати те, чого я досягла. Можливо, хтось зацікавиться, попросить допомоги»,- Анна Свідова, донька реставраторки-любительки.

Є в колекції майстринь-реставраторок не тільки фарфорові ляльки, а й старі радянські. З ними найбільше мороки. Тут важче перешивати волосся та знайти фарби, які трималися б на поліетилені, з якого виготовляли ляльок. Доводиться ремонтувати механізми очей і рухомих кінцівок. Пошкодження на цих ляльках також досить складні.

«Там частенько доводиться відновлювати дірки в тілі, це робиться гарячим ножем, з підклеюванням. Відновлювати подряпини – це тривалий процес з наждачуванням. Починаючи від найкрупнішого, а закінчуючи шерстяною тканиною»,- Наталія Глазкова, реставратор-любитель.

Майстриня розповідає, що колекційна лялька має бути в ідеальному стані. А от клеєна вже автоматично стає інтер’єрною. Тому вона намагається максимально наблизити вигляд іграшок саме до рівня колекційної. Підтримує своїх майстринь і чоловік Наталії. Він допомагає в пошуку потрібних матеріалів і майструє дерев’яні коробки для вінтажних наборів, які створює жінка.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

Ще статті по темі

Back to top button