Не менш цікава шабля, ніж та, яку підняв на рингу Усик, є в колекції Чернігівського історичного музею (Фото)
Ми вже розповідали, що відомий на весь світ боксер Олександр Усик після перемоги над Тайсоном Ф’юрі підняв на рингу в Саудівській Аравії шаблю гетьмана Івана Мазепи, яку спеціально привезли з Чернігівського обласного історичного музею імені В. Тарновського. Ця шабля дуже старовинна й унікальна.
Між тим, ця шабля гетьмана Івана Мазепи – не єдина в колекції музею. Є й інша, яка має аналогічну історичну цінність.
Максим Блакитний, в.о. директора Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського, підтвердив цей факт і розповів, що обидві шаблі свого часу зібрав Василь Тарновський.
До речі, музейники розмірковували на тим, аби повезти до Саудівської Аравії другу шаблю Мазепи, навіть фотографії її надсилали, але реалізувати задум на практиці було б надзвичайно складно.
«Річ у тім, що ця шабля від початку минулого року експонується в Стокгольмі, в Швеції. І пробуде там до кінця 2025 року, поки триватиме міжнародний виставковий проєкт «Перехрестя: Швеція – Україна крізь 1000 років». І оскільки музей передав цю шаблю на тимчасове експонування, ми фізично не могли її забрати», – розповів Максим Блакитний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пошкоджено кілька сотень домогосподарств і різних установ: як Семенівка оговтується після ударів КАБами (Фото)
Шабля, яка нині експонується у Швеції, цікава тим, що на її клинку є напис «Іоан Мазепа 1665». І також це шабля з піхвами.
«Якщо порівнювати її з шаблею, що возили на бій Усика, то вона простіша з погляду оздоблення, без позолоти. Свого часу Василь Тарновський придбав її у козака в Бахмачі. Це вважається як догетьманський період. Щоправда, час появи напису на шаблі достеменно встановити неможливо.
Із погляду оздоблення та зовнішньої привабливості – красивіша та шабля, що возили на бій Усика. Вона більш вишукана.
Але за функціональністю обидві шаблі – це холодна зброя. З історичного погляду, обидві шаблі мають однакову вагу, бо обидві пов’язані з гетьманом Мазепою. Ці шаблі можна віднести до національного надбання України», – пояснив Максим Блакитний.
У колекції відомого збирача української старовини та громадського діяча Василя Тарновського було 27 зразків холодної зброї ХVІІ – ХVІІІ ст. Серед них, зокрема, і шабля гетьмана Богдана Хмельницького.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Ірина Осташко
Фото – Максим Блакитний