Суспільство (відео)

Метеорити в Чернігові: київський науковець розповів про походження небесних каменів (Відео)

Науковець із Києва Юрій Шевела привіз до Чернігова власну колекцію небесних каменів. Один із них – фрагмент Сіхоте-Алінського метеориту, що зруйнувався в атмосфері та випав на Землю найбільшим в історії метеоритним дощем. Сам він із заліза. Є у колекції науковця й Челябінський метеорит.

«У мене є зразок Челябінського метеориту. 2013 рік – це майже вчора. І головне те, що після падіння Челябінського метеориту були інші події, пов’язані з відносинами України та Росії. Зараз метеорит заборонено вивозити за межі Росії. Тому в 2013 році я його придбав, а сьогодні його придбати складно або надто дорого»,- Юрій Шевела, головний зберігач фондів відділу геології Національного науково-природничого музею України, власник колекції метеоритів.

Науковець розповідає, що за складом метеорити діляться на залізні, кам’яні, залізо-кам’яні та вуглисті. Останні є найрідкіснішими, але в колекції пана Юрія зберігається й такий, називається Альєнде. Також в усіх метеоритах є щонайменше 6% нікелю, а марганець повністю відсутній. От перевірити справжність метеорита можна за допомогою звичайного компаса.

«Навіть кам’яний метеорит впливає на стрілку компаса. Стрілка компаса рухається, притягується. Це перша перевірка. Якщо ви вважаєте, що це метеорит, а він не впливає на стрілку компаса, можете навіть не нести його до метеоритного комітету»,- Юрій Шевела, головний зберігач фондів відділу геології Національного науково-природничого музею України, власник колекції метеоритів.

Температура метеорита в падінні становить від шести до тридцяти градусів Цельсія, оскільки він рухається зі швидкістю в кілька десятків кілометрів на секунду. На землю вони прилітають із пояса астероїдів, що між Марсом і Юпітером. Це уламки планети Фаєтон.

«За однією версією, коли Марс був гарячим і Юпітер… розірвали цю планету, а за іншою, що сила тяжіння так і не дала зліпитися цій планеті й уламки так і літають. Вони, коли літають по орбіті, вдаряються об інші, відлітають і долітають на найближчі планети. Марс і Землю. У нас метеорити з цього пояса астероїдів. Але в Єгипті знаходили предмети, зроблені із заліза, якого на Землі нема. Це метеорити, які прилетіли з-за меж Сонячної системи»,- Юрій Шевела, головний зберігач фондів відділу геології Національного науково-природничого музею України, власник колекції метеоритів.

Та захоплюється науковець не лише самими метеоритами, а й місцями їх падіння – астроблемами. Він навіть створив світову карту, де позначив їх. Змінюють небесні камені й рельєф Землі.

«Це стромбована земля – брекчія, імпактити або зювіти, або, наприклад, пісок, що від високої температури метеорита переплавляється на скло. Метеоритне скло називається тектити. То в моїй колекції є й імпактити, й тектити, і багато чого цікавого»,- Юрій Шевела, головний зберігач фондів відділу геології Національного науково-природничого музею України, власник колекції метеоритів.

Фрагмент однієї з таких астроблем Юрій Шевела привіз до Чернігова. Він знаходився на території села Іллінці на Вінниччині, де розміщений найстаріший метеоритний кратер у Європі – його діаметр 7 км і на його місці не утворилася водойма.

«Це земля, наша земна поверхня, але її стромбував удар метеориту. Зробив брекчію. Тут навіть видно, як шматочки скла блищать. Метеорит саму землю перетворив на скло. І в цьому кратері було поселення Черняхівської культури, вони це використовували як будівельний матеріал. Жорна ми знаходили»,- Юрій Шевела, головний зберігач фондів відділу геології Національного науково-природничого музею України, власник колекції метеоритів.

Науковець каже, що метеорити досить цінні та дорогі. З них навіть виготовляють прикраси. Але його мета – не просто колекція космічних каменів, Юрій Шевела хоче створити у столиці Музей космонавтики та астрономії. Саме історії цієї науки й присвячена його виставка, яку зараз можна побачити в заповіднику «Чернігів стародавній» на Валу. Тут представлено чимало експонатів, які розкажуть про етапи розвитку астрономії та їх значення для людства. Саме її частиною і є колекція метеоритів.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

Ще статті по темі

Back to top button