Суспільство (відео)

«Коли не стукають у двері»: в Чернігові презентували книжку, в якій вміщено воєнні історії українців (Відео)

«У моєї знайомої від осколків снарядів чоловік загинув. Удень почалися обстріли, й один з уламків його поранив просто на вулиці… Раптова смерть…»

«По всьому місту лунали сирени. Нескінченно. Знову і знову»

Так згадує облогу Чернігова місцева жителька Марія Обиденна. Коли почалось повномасштабне вторгнення, жінка жила в Києві, та в перші дні великої війни повернулась до рідного Чернігова, до своєї родини. Її історія – одна з 25 розповідей, зібраних у книжці «Коли не стукають у двері», виданій на початку цього року.

«Тут є описані випадки, коли цивільних людей ув’язнювали, саджали на підвал, обстріли, смерті цивільного населення.

Ця книжка без опису насильства безпосередньо, що чинилося над людьми, вона скоріше описує людські переживання, коли люди без води в підвалі сидять, коли втрачають близьких, коли ти покидаєш рідну хату і маєш зібрати все своє життя в одну торбу»,- Володимир Щербаченко, керівник проєктів із документування порушень прав людини під час війни, упорядник видання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зруйновано фермерське господарство та поранено корів: наслідки ворожої атаки на Семенівську громаду (Фото)

Це видання зібрало спогади жителів Харківщини, Запоріжжя, Київщини, Луганщини, Херсонщини й Чернігівщини, що охоплюють період із 2014-го по 2022 рік включно. Основна мета книжки – розповісти про події в Україні західному читачеві.

«Ми з 2014 року займаємося документуванням воєнних злочинів. Після 2022 року формат роботи трохи змінився, почали шукати інших форм роботи. Наші німецькі колеги сказали, що в них за кордоном не всі розуміють, чому українці чинять супротив.

Коли людина опиняється в окупації – вона абсолютно беззахисна, в неї немає жодної приватності, жодних прав, і той, хто думає, що можна пересидіти або доля мине… Так не буває»,- Володимир Щербаченко, керівник проєктів із документування порушень прав людини під час війни, упорядник видання.

Історії, зібрані у виданні, є не лише свідченнями про російські злочини, але й повноцінними літературними творами, в яких вміщено переживання українців.

«Ця книжка, сподіваюся, мала б, крім того, що зберегти історії людей, допомогти зберегти цю пам’ять, вона ще має пояснити, чому ми маємо протистояти цій агресії. Часу мало. І зараз і цивільний, і військові, які і так це роблять, мають знайти місце, щоб протистояти цьому»,- Володимир Щербаченко, керівник проєктів із документування порушень прав людини під час війни, упорядник видання.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Журналіст Оксана Замятіна

Оператор Сергій Бутько

Ще статті по темі

Back to top button