Не книжками єдиними: бібліотеки ОТГ перекваліфікують на помічників органів влади (Відео)
Тут тепло, затишно і дуже чисто. За останні два роки Короп’янська сільська бібліотека Деснянської ОТГ для місцевих жителів уже стала чимось більшим, ніж просто читальнею. Відвідувачі приходять сюди на розваги та відпочинок від сільських справ.
«Щоб людям не було сумно сидіти по хатах, то вони приходять і беруть участь у наших святах із задоволенням. Сюди тепер цікавіше, веселіше в таку атмосферу ходити», — розповідає завідувач Короп’янської бібліотеки Неля Кривенко.
Не книжками єдиними живуть маленькі та дорослі читачі. Їх активно залучають до розвитку територій. Із децентралізаційною реформою сільські бібліотеки починають перетворюватися на сучасні інформаційні центри – з масовими заходами на всі свята, народознавчими посиденьками, тренінгами і семінарами, консультаціями і майстер-класами.
«Ми самі приходимо щосуботи, робимо всілякі поробки. Вдома у мене таких матеріалів немає, а в бібліотеці є все», — зазначає Яна Рудник.
«Бібліотеки, до речі, і сільські, вже давно перестали буди просто читальнями. Сфера послуг розширена. От зараз тут проходить творче заняття для діток. Після обіду сюди прийдуть люди старшого віку, це сільські активісти. Тут для них організують тренінг», — розповідає журналіст Яна Титенок.
Для роботи бібліотек у Деснянській громаді створені всі умови. Наприклад, Короп’янську переселили з сільської ради у відремонтоване й утеплене приміщення будинку культури. Це для зручності селян. Бібліотека в Морівську теж після капремонту і теж розташовується в сільському закладі культури. Усі бібліотеки громада забезпечує необхідними матеріалами для заходів, а також поповнює книжкові фонди.
«У нашій бібліотеці стало затишно, бо зробили ремонт. І нам тут тепло і гарно. Також у нас нові надходження, у нас дуже багато нової періодики, цього року в нас було 9 найменувань», — говорить завідувач Морівської сільської бібліотеки Валентина Хоменко.
«На цей рік запланована комп’ютеризація всіх бібліотек, тобто це закупівля комп’ютерів і підключення до локальної мережі. Звісно, з цим ще буде більший попит. Наразі працюємо в такому напрямку», — відзначає завідувач сектору Деснянської ОТГ Ірина Шурубура.
Перетворити бібліотечну систему об’єднаних громад на потужні ресурсні центри – нині над цим завданням працює в Україні програма проекту «ПУЛЬС», яку реалізує Асоціація міст України в партнерстві з Радою наукових досліджень та обмінів АЙРЕКС. Сільські бібліотеки вони хочуть перетворити на партнерів місцевих органів влади, а їхніх працівників – на ініціаторів проектів та ініціатив, які в майбутньому залучатимуть ресурси для громад.
«У рамках цієї реформи бібліотека може стати прес-центром для громади і допомагати як органам місцевого самоврядування вирішувати певні інформаційні питання, так і звичайним людям на локальному рівні допоможе знаходити інформацію про те, що це за реформа, таким чином, буде взаємодія між органами місцевого самоврядування та громадою, а посередником цих інформаційних послуг буде бібліотека», — говорить ментор проекту ПУЛЬС в області Олена Костриця.
Бюджет Деснянської об’єднаної територіальної громади, що утворилася на Чернігівщині однією з перших і на той час була найбільшою, нині налічує 73 мільйони гривень. Більше половини цієї суми йде на утримання всіх соціальних закладів. На бібліотеках тут могли б економити, оптимізувавши їх, та голова не став цього робити, попри те, що функціонування цієї системи виливається ОТГ у кругленьку суму.
«Поки я працюю, жодної бібліотеки на території громади ми не закриємо. Бібліотека – це осередок, де люди збираються, спілкуються, отримують якісь знання, інформацію. Бібліотека завжди була опорою», — зазначає голова Деснянської ОТГ Юрій Осташевський.
Попереду в бібліотек об’єднаних громад складний шлях змін. Вони мають пережити інформаційну модернізацію, а їхні працівники – перекваліфікацію. Бібліотеки Деснянської ОТГ цьогоріч наповнять сучасною технікою та літературою, аби не відставати від реформи і стати помічником своїй громаді.
Журналіст: Яна Титенок
Оператор: Дмитро Дриганов
Читайте новини ЧЕline у соціальних мережах Instagram та Facebook.