Особлива сесія ЧМР: уперше рішення ухвалювали онлайн (Відео)
Уперше онлайн – 36-та (позачергова) сесія Чернігівської міськради відбулася у форматі ZOOM-конференції, під час якої деякі депутати, цілком логічно, долучалися до голосування в форматі онлайн, а решта – в малому залі міськради голосувала фізично, водночас перебуваючи на зв’язку зі своїми колегами.
Поки депутати доєднувалися до конференції та реєструвалися на сесії, під стінами малого залу мерії, в якому перебували кілька депутатів і, власне, технічні працівники, що й забезпечували проведення сесії, зібралися жителі міста. Їхні основні вимоги – потрапити на сесію та виступити перед депутатами. Утім, чернігівців до зали не пускають працівники комунального підприємства «Муніципальна варта».
Скажіть, де написано, що не може бути присутня в залі громадськість? Де це написано ?
Зайти до зали засідань жителям міста все-таки дозволяють. Але задля цього чернігівцям треба було викликати поліцію та звернутися напряму до депутатів із проханням дозволити виступити під час сесії, аби їхні думки та прохання нарешті почули.
— Не виділяйте кошти на ямкові ремонти, на озеленення міста, забезпечуйте лише критичні витрати, все поза критичними витратами має йти на ЗСУ,- Наталія Бойко – жителька Чернігова.
— Пустіть їх, будь ласка, якщо це сесія, якщо ви називаєте це сесією – пустіть людей, нехай люди виступлять. – Ми не заперечуємо. – Депутати не заперечують, заходьте всі,- Марина Семененко – депутат ЧМР
Присутні на засіданні чернігівці заявляють про бажання виступити до початку сесії, аби їх почула якомога більша кількість депутатів. Із цим проханням вони звертаються до присутніх у залі народних обранців, ті, в свою чергу, запитують дозволу в головуючого – в. о. чернігівського міського голови Олександра Ломако.
— Шановний головуючий, у нас у залі є представники громади, які бажають взяти слово, і ми не можемо працювати, бо дуже шумно. Чи є можливість? – Після розгляду питань ми дамо слово громаді обов’язково. Переходьте до голосування за порядок денний,- Наталія Хольченкова – депутат ЧМР.
Свою присутність на сесії засвідчили 23 депутати. На порядку денному два питання: «Про затвердження програми забезпечення діяльності КП «Теплокомуненерго» ЧМР на 2022-2025 роки в новій редакції» та «Про внесення змін і доповнень до рішення ЧМР від 30 листопада 2022 року «Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади». Під складними формулюваннями приховані доволі прості питання – потрібно дофінансувати з бюджету міста Чернігівську ТЕЦ та освітян. Йдеться про виділення 70 і 26,8 млн гривень, відповідно.
Голосування відбувається поіменно, «за» в обох питаннях голосують 23 депутати з 23 присутніх. Одразу після голосування… Гадаєте, депутати заслуховують виступи містян? Ні. Головуючий у форматі онлайн завершує сесію. До речі, зверніть увагу, наразі Олександр Ломако виступає перед містянами та депутатами саме в форматі онлайн.
— Усі питання порядку денного розглянуті, дякую колегам за участь, ми дуже оперативно провели сесію,- Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.
— Дякую всім за увагу, 36 (позачергову) сесію ЧМР я оголошую закритою.
І поки депутати, які мали б у межах онлайн-сесії вислухати містян, відключаються від ZOOM-конференції, а чернігівці обурюються невиконаній обіцянці, в малій залі Чернігівської міськради з’являється в.о. чернігівського міського голови Олександр Ломако. Виявляється, онлайн-сесію головуючий проводив у своєму кабінеті, що поверхом вище. На запитання громадськості, чому було прийняте рішення проводити сесію онлайн, виконувач обов’язків мера посилається на брак часу.
— Питання в часі. Заради двох технічних питань, які просто не можуть почекати до планової сесії, було прийнято рішення провести онлайн-сесію, аби просто не витрачати час,- Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.
Водночас депутат Чернігівської міськради Марина Семененко висловлює припущення, що такий формат сесії – спосіб зібрати кворум і протягнути необхідні рішення.
— За моїми даними, пан Рєзнік зараз за кордоном, пані Лобачова зараз в іншому місці, в них просто не було кворуму, аби протягнути оці питання, які вони сьогодні розглядали,- Марина Семененко – депутат ЧМР.
Більше того, за словами Марини Семененко, ця сесія не є законною, у своєму коментарі вона посилається на низку визначених законом і регламентом правил.
— Ця сесія не є законною. Чому? Тому що в законі про місцеве самоврядування сказано, що дистанційно можна збиратися у випадку надзвичайних ситуацій або у випадку ліквідації надзвичайних ситуацій. У нас зараз немає надзвичайної ситуації. В законі про воєнний стан не сказано нічого про те, що депутати можуть збиратися онлайн,- Марина Семененко – депутат ЧМР.
І наостанок виконувач обов’язків чернігівського міського голови все-таки поспілкувався з жителями міста, котрі виявили бажання прийти на сесію.
— Я до вас спустився, аби послухати та відповісти на ваші запитання. Будь ласка, я тут,- Олександр Ломако – в.о. чернігівського міського голови.
Щоправда, часу на конструктивний діалог міському керманичу не вистачило, тож зустріч із чернігівськими активістами довелось перенести.
— Я вас запрошую, я вам дам свій номер мобільний. Вівторок, середа – будь-який із цих днів, коли буде проєкт у мене на руках, заходьте, ми врахуємо ваші побажання,- Олександр Ломако – в.о. чернігівського міського голови.
Та чи вдасться чернігівцям побачити обіцяний звіт? Чи вхід до кабінетів знову перегородять охоронці? Це зрозуміємо згодом.
Журналіст: Таліна Тарасенко
Оператор: Сергій Бутько