Культура

Музей видатного українського композитора на Чернігівщині можна відвідати онлайн

Музей-садибу Л. Ревуцького, що в с. Іржавець (Прилуцький р-н) відтепер можна відвідати онлайн. 3Д-тур музеєм супроводжується ще й українсько-англійським аудіогідом.  Є також і 3Д-модель самого обійстя композитора. Це стало можливим завдяки проєкту «Садиби творчості і добра», реалізацію якого здійснював Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. Маслова у співпраці з ГО «Прилучани особливі». Більше про цей проєкт та про інші пам’ятки Прилуччини, які також були оцифровані, розказала директорка Прилуцького краєзнавчого музею  ім. В. Маслова Тетяна Зоц.

1.  Пані Тетяно, чому виникло питання провести цифровізацію ряду пам’яток Прилуччини?

Від початку повномасштабної збройної агресії російської федерації питання збереження спадщини постало як ніколи актуально та гостро. Ми бачимо, що багато пам’яток і на Чернігівщині, і загалом у державі ворог зруйнував. Тому на сьогодні вкрай важливо зберегти нашу спадщину, яка є відображенням нашої історії, культури, нашої ідентичності. І візуально також. На території Прилуцького району Чернігівської області знаходяться  сільські та містечкові садиби знаних родин кінця ХІХ – початку ХХ ст., які діяли як «культурні гнізда»,  просвітницькі центри, які відігравали важливу роль у розгортанні культурно-націєтворчого руху в державі. Тому саме ці об’єкти наразі ми вирішили оцифрувати та мати їх детальне зображення з різних ракурсів. І крім цього, наш проєкт дає можливість, принаймні в цифровому форматі, познайомити людей з обмеженими фізичними можливостями із локальною спадщиною Прилуцького району. Сподіваюсь, що і дослідникам, науковцям, краєзнавцям він також може стати у пригоді. Також я вважаю, що подібний продукт сприятиме туристичній привабливості, розвитку внутрішнього туризму, формуванню нового туристичного продукту в регіоні.

2.  Які ще пам’ятки, крім садиби Ревуцького, потрапили до цього списку?

Ще – садиби відомого історика, дослідника, етнографа  М.І. Костомарова у с. Дідівці, В.В.Тарновського (брата знаного колекціонера) у м. Прилуки, родини Рахманових-Волконських у с. Білорічиця, козацько-старшинського роду Александровичів в с. Богданівка,  кам’яниця та садиба І.М.Скоропадського у Прилуках, садиба та в’їзна брама українського художника-аматора, друга Т.Г.Шевченка – Якова де Бальмена у с. Линовиця.

3.  Хто виконував роботи з фотофіксації та створення 3Д-турів і 3Д-моделей пам’яток?

Роботи виконані компанією SKEIRON. Крім 3Д-турів і 3Д-моделей  садиб з українсько-англійським аудіогідом, садиби Л.М. Ревуцького, М.І. Костомарова та Свято-Вознесенський чоловічий монастир тепер мають повноцінне фотограмметричне сканування (ззовні та зсередини). 3Д-моделі мають цифрову колекцію світлин, предметів, інтер’єрів, побуту власників садиб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якими будуть вихідні на Чернігівщині: прогноз погоди

4.  Фінансування проєкту відбувалось із місцевого бюджету чи це грантові кошти?

Переважно це грантові кошти – майже 600 тис. грн (Український культурний фонд). Проте за умовами участі у конкурсі мали бути й інші кошти, тобто співфінансування (спонсорські, з міського бюджету та власні кошти музею). Їх загалом було трохи більше як 80 тис. грн.

5.  У музеї, яким ви керуєте, вже є 3Д-тури експозиційними залами. Можливо, у планах є якісь інші цифрові проєкти?

Так, минулого року музей реалізував проєкт за фінансування УКФ  – «Віртуальний спадок». Ми створили 3Д-тур з українсько-англійським аудіогідом експозиціями історичного та природничого відділу музею, а також зробили 29 3Д-моделей найунікальніших предметів зібрання. Виконавцями була також компанія SKEIRON. Серед планів – розробити та реалізувати проєкт щодо назв вулиць нашого міста, а точніше  – стосовно особистостей, іменами яких вулиці названі. І хотілося до цього проєкту долучити й наших містян, адже багато хто з них мало знає (або зовсім не знає), хто ті люди, на честь яких у нашому місті названі вулиці. Ну і, безумовно, продовжувати оцифрування творів мистецтва з колекції музею.

6. І останнє запитання: де 3Д-моделі зазначених пам’яток можна побачити?

Віртуальні садиби можна переглянути у рубриці «Садиби» на сайтах  Ічнянської, Линовицької, Сухополов’янської, Прилуцької громад, а також на сайті музею https://museumpryluky.org.ua/news/virtual/sadyby. Там же,  у розділі «Віртуальний музей», у підменю «Віртуальна експозиція» можна подивитись й на оцифровані унікальні експонати з наших колекцій, точніше на їх частину. За можливості цей розділ поступово доповнюватиметься новими моделями.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Джерело: Чернігівщина туристична

Ще статті по темі

Back to top button